Išlo o prvé súdne pojednávanie, na ktorom bol osobne prítomný aj Sankoh, bývalý vodca povstaleckého Zjednoteného ozbrojeného frontu (RUF).
Sankoha zatkli vládne jednotky v máji 2000 a odvtedy sa nachádzal na utajenom mieste. Okrem Sankoha predviedli pred súd ďalších 49 povstalcov, obvinených zo strieľania do davu demonštrantov vo Freetowne. K tejto udalosti došlo v deň Sankohovho zatknutia 16. mája 2000. Všetci boli obvinení z vraždy a pokusu o vraždu.
Sankoha, ktorý vyzeral chorý a ťažko kráčal, priviedli pred sudcu v putách. V okolí súdnej budovy, kde sa zhromaždili davy ľudí, panovali prísne bezpečnostné opatrenia.
Obvinenie vodcu povstalcov, ktorí bojovali proti ústrednej sierraleonskej vláde niekoľko rokov, prichádza tri dni po zrušení štvorročného výnimočného stavu v krajine. Výnimočný stav umožňoval vláde zadržiavať Sankoha na neurčitú dobu bez vznesenia obvinenia zo zločinu.
Ako informovala americká agentúra Associated Press, niekoľko členov neslávne známeho gangu West Side Boys, odpadlíckej frakcie sierraleonskej armády povestnej svojou brutalitou počas občianskej vojny, sa dnes taktiež objaví pred súdom.
Očakáva sa, že Sankoh bude medzi tými, ktorých bude súdiť separátny tribunál pre vojnové zločiny, vytvorený vládou a Organizáciou Spojených národov.
Západoafrická Sierra Leone je zdevastovaná občianskou vojnou, ktorá sa začala v roku 1991, keď Sankoh vytvoril povstalecké hnutie RUF. Povstalci sa pokúšali o zvrhnutie vlády, aby získali kontrolu nad lukratívnymi diamantovými baňami. Vojna sa stala stelesnením brutality. Povstalci mrzačili civilné obyvateľstvo, odsekávali im ruky a nohy a deti nútili, aby bojovali na ich strane. Tisíce ľudí prišli o svoje domovy.
Povstalci RUF podpísali a porušili tri mierové dohody ešte predtým, ako súhlasili s mierovým plánom z novembra 2000. Stalo sa tak na nátlak síl OSN, Veľkej Británie a susednej Guiney. Odvtedy zavládol v krajine mier, ktorý oficiálne vyhlásili v januári tohto roku.