Kyjev 4. marca (TASR) - Aktívna časť predvolebnej kampane na Ukrajine pred voľbami do parlamentu, ktoré sa uskutočnia 31. marca, vstúpila dnes do svojho štvrtého týždňa. Napriek novému a dokonalejšiemu volebnému zákonu, zakazujúcemu pod hrozbou trestu zasahovanie zástupcov štátnych a miestnych orgánov do tohto procesu, dochádza k jeho masovému ovplyvňovaniu zo strany moci najmä v regiónoch.
Svedčia o tom doterajšie zistenia početných aktivistov Výboru voličov Ukrajiny. Služobné postavenie funkcionárov na rôznych úrovniach sa zneužíva prevažne na podporu prezidentského bloku Za jednotnú Ukrajinu a jeho kandidátov v jednomandátových volebných obvodoch. Stupňujú sa aj prípady ich nátlaku proti organizácii kampane väčšiny opozičných a nevládnych strán a blokov, čo porušuje princíp rovnosti podmienok volebných subjektov a ohrozuje slobodný prejav vôle voličov.
Mocenský vplyv má byť rozhodujúci pri hlasovaní v individuálnych obvodoch, menej pri hlasovaní za strany a bloky. V kampani sa podľa Výboru voličov Ukrajiny používajú kriminálne metódy boja s politickými oponentmi. K rozšíreným prejavom patrí aj agitácia rozdávaním bezplatných výrobkov a služieb.
Prezident Leonid Kučma dnes v Charkove vyhlásil, že voľby do parlamentu budú vážnou skúškou zrelosti ukrajinskej spoločnosti. Dodal, že iróniou osudu práve 1. apríla budú známe výsledky možno jedného z najdôležitejších rozhodnutí obyvateľov. Pokračovanie reforiem a realizácia strategických zahraničných priorít bude podľa neho závisieť od toho, či sa v parlamente po voľbách podarí sformovať stabilnú, konštruktívnu a efektívnu väčšinu.
Ukrajina podľa Kučmu vstupuje do mimoriadne zodpovednej etapy svojho rozvoja. "Musíme dokázať všetkým a predovšetkým sebe, že naše úspechy v uplatňovaní reforiem nie sú náhodou, ale zákonitosťou," uviedol.
Líder Našej Ukrajiny Viktor Juščenko na záver predvolebného turné po priemyselných a baníckych regiónoch na východe krajiny so silnou podporou komunistov dnes v Dnepropetrovskej oblasti informoval o nepríjemných poznatkoch z postoja miestnej moci.
"Niektoré regióny Ukrajiny zostávajú zónami mimo demokracie, kde moc často demonštruje uzavretosť, jaskynnú úroveň demokracie a nepripravenosť na dialóg," uviedol Juščenko. Vláda a miestna moc sa podľa neho stali aktívnymi účastníkmi volebného procesu a podporujú jednu politickú silu, blok Za jednotnú Ukrajinu. Podľa Juščenka to odporuje volebnému zákonu. "S každým dňom u mňa slabne viera, že voľby na Ukrajine prebehnú čestne a demokraticky," vyhlásil líder Našej Ukrajiny.
Okolo 70 spoločenských a politických organizácií dnes podpísalo deklaráciu o založení spoločenského fóra Za jednotnú Ukrajinu na podporu rovnomenného bloku v parlamentných voľbách.
(spolupracovník TASR Martin Benko) ed