Paríž/Ženeva 4. marca (TASR) - Výsledok víkendového referenda o vstupe Švajčiarska do Organizácie Spojených národov bol dlho neistý, lebo bola potrebná nielen väčšina hlasov voličov, ale aj kantónov, aby hlasovanie bolo kladné. Napokon švajčiarski voliči vyše polstoročia po vzniku OSN v referende rozhodli o vstupe do svetovej organizácie, uvádza v dnešnom čísle denník Libération.
Po neúspešnom referende o vstupe krajiny do OSN v roku 1986, 54,6 percent švajčiarskych voličov cez víkend hlasovalo za členstvo v Organizácii Spojených národov. "Je to veľký deň pre Švajčiarsko," povedal minister zahraničných vecí Joseph Deiss.
Hlasovanie najmä v kantónoch skončilo tesne, keď za vstup do OSN hlasovalo 12 a proti bolo 11 kantónov. Tento výsledok jasne hovorí o postoji obyvateľov krajiny k jej imidžu stojacom aj na legendárnej neutralite, komentuje francúzsky denník.
Pritom, s výnimkou krajne pravicových nacionalistov vedených Christophom Blocherom, všetky vládne strany, ďalej ľavicové aj pravicové politické subjekty, cirkev, zamestnávatelia a odbory boli za vstup krajiny do OSN. Konštatovali, že suverenita, nezávislosť, dokonca ani neutralita nebude vstupom do OSN ohrozená pri kladnom hlasovaní.
Kladný výsledok hlasovania v referende znamenal aj výdych spokojnosti v sekretariáte OSN. Jeho pracovníci sa obávali, aby prípadný záporný výsledok hlasovania nebol príležitosťou pre mnohých odporcov OSN v USA.
Kampaň za vstup Švajčiarska do OSN začala ľavica, ale potom podstatnú časť kampane viedli pravicové subjekty a obchodné kruhy. Predstavitelia veľkých zamestnávateľských zväzov chceli rozhodne ukázať, že sú otvorení zahraničiu a neobmedzujú sa len na obchodný svet.
Ak referendum o vstupe do OSN bolo tesné, potom hlasovanie o skrátení pracovného času z terajších 42 hodín na navrhovaných 36 skončilo jasne: 74,6 percenta Švajčiarov odmietlo iniciatívu, ktorú navrhol Švajčiarsky odborový zväz (USS) a čiastočne ju podporili socialisti a Zelení. Obyvatelia krajiny túto iniciatívu "zmietli", komentuje denník. "Práca predstavuje vo Švajčiarsku vysokú hodnotu. Poznáte vo svete aspoň jednu ďalšiu krajinu, ktorej obyvateľstvo by už bolo odmietlo viac voľných dní? Výsledok hlasovania nie je prekvapením, ale aspoň sme spustili diskusiu o mieste práce v spoločnosti," povedala predsedníčka švajčiarskej Socialistickej strany Christiane Brunnerová.
Predstavitelia zamestnávateľských zväzov a pravicové subjekty v nedeľu triumfovali a vyzdvihli zodpovednosť Švajčiarov, ktorí nikdy neboli náchylní podliehať demagogickým rečiam. "Je to facka pre odbory," spokojne povedal riaditeľ Švajčiarskeho zamestnávateľského zväzu Peter Hasler. Lenže aj samotná ľavica bola v tejto otázke rozdelená, podotýka Libération.
12 roi juh