Varšava 6. februára (TASR) Šéfredaktor poľského denníka Rzeczpospolita sa dnes ospravedlnil za zverejnenie karikatúr proroka Mohameda v sobotňajšom vydaní periodika.
"Nechceli sme uraziť náboženské city (Moslimov). Naším zámerom bolo postaviť sa na obranu slobody tlače pred vydieraním a prejavmi násilia islamských extrémistov. Bolo to gesto solidarity... Ospravedlňujeme sa tým, ktorí sa cítia urazení," uviedol Grzegorz Gauden na webovej stránke novín.
Už pri sobotňajšom publikovaní dvoch z 12 karikatúr šéfredaktor denníka napísal, že slobodu prejavu treba brániť aj vtedy, "ak nesúhlasíme s obsahom publikovaného".
Poľskí moslimovia požadovali od denníka ospravedlnenie a ich zväz pohrozil v prípade jeho absencie podnetom na trestné stíhanie.
Ako zdôraznil predseda zväzovej organizácie poľských Moslimov Tomasz Miskiewicz, moslimská komunita má právo na ospravedlnenie a zadosťučinenie prostredníctvom súdu a mieni protestovať aj na príslušných ministerstvách. V utorok sa vedúci predstaviteľ poľských Moslimov stretne s vicepremiérom a ministrom vnútra Ludwikom Dornom.
Poľské ministerstvo zahraničných vecí nemá nateraz žiadne signály o ohrození, napriek tomu už v sobotu ráno v deň zverejnenia karikatúry v denníku rozhodlo o posilnení bezpečnostných opatrení na poľských ambasádach a konzulátoch na celom svete, informoval hovorca rezortu Pawel Dobrowolski. Dodal tiež, že podľa neho veľmi rýchlu reakciu oficiálnych poľských predstaviteľov vyhlásenie premiéra ako aj ospravedlnenie šéfa poľskej diplomacie zachytili aj moslimské médiá. Zrejme aj to pôsobilo ako istá pacifikácia ohľadom pozície Poľska vo vzťahu k islamským krajinám.
Premiér Kazimierz Marcinkiewicz skritizoval zverejnenie karikatúry. Šéf diplomacie Stefan Meller sa v mene vlády ospravedlnil vyznávačom islamu.
Podľa odhadov Moslimského náboženského zväzu žije v Poľsku asi 5000 vyznávačov islamu ide najmä o tzv. poľských Tatárov, ktorí sú už stáročia usídlení na východe krajiny. Počet všetkých moslimov v Poľsku je približne 25- až 30-tisíc to sú predovšetkým zahraniční študenti, obchodníci, diplomati a utečenci z moslimských krajín.
6 20 le žab