Viedeň 6. februára (TASR) - Irán požiadal Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE), aby z jeho jadrových zariadení odstránila do polovice februára kamery a pečate, ktoré presahujú jeho minimálne záväzky zo Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT).
Uviedol to riaditeľ MAAE Mohamed El Baradei v dnešnej dôvernej správe pre Radu guvernérov dozornej inštitúcie OSN. Správa získaná tlačovou agentúrou Associated Press tiež uvádza, že Irán s okamžitou platnosťou výrazne obmedzil počet a charakter inšpekcií, ktoré bude povoľovať expertom MAAE.
Tieto kroky sa očakávali po tom, ako iránski predstavitelia opakovane pohrozili, že ich krajina po nahlásení Bezpečnostnej rade OSN prestane dodržiavať dobrovoľný tzv. dodatočný protokol k NPT. Ten dáva inšpektorom MAAE väčšie právomoci, napríklad im umožňuje vykonávať neohlásené kontroly.
Podľa zdrojov Teherán tiež oznámil MAAE termín obnovenia obohacovania uránu, na ktorý majú prísť inšpektori agentúry dozerať v najbližších dňoch. Teherán sa rozhodol pokračovať v procese po vyše dvojročnom moratóriu po tom, ako Rada guvernérov MAAE v sobotu odhlasovala rezolúciu o predložení iránskeho problému BR OSN.
EÚ varovala, že plány Iránu obohacovať urán a obmedziť inšpekcie OSN len zvýšia pravdepodobnosť uvalenia sankcií OSN na Teherán. BR OSN bude diskutovať o prípadných opatreniach proti Iránu až po najbližšom riadnom zasadnutí Rady guvernérov MAAE 6. marca.
Generálny tajomník OSN Kofi Annan sa dnes pridal k výzvam EÚ, Číny a Ruska, aby Irán dovtedy podnikol kroky pre zmiernenie obáv medzinárodného spoločenstva a vrátil sa za rokovací stôl.
Iránski predstavitelia zdôraznili, že Teherán nemá v úmysle nasledovať príklad Severnej Kórei a odstúpiť od NPT. Islamská republika je podľa nich naďalej otvorená rokovaniam s EÚ, nemieni však ustúpiť od požiadavky vlastniť nukleárnu technológiu.
EÚ podmieňuje pokračovanie rozhovorov obnovením moratória na citlivé jadrové aktivity, ktoré Irán prerušil, keď 9. januára odstránil pečate MAAE z jadrových zariadení a ohlásil obnovenie výskumu obohacovania uránu v menšom rozsahu, čo viedlo k rezolúcii MAAE.