Viedeň 4. marca (TASR) - Rakúska a nemecká ľavica sa voči "zločinu" vyhnania sudetských Nemcov stavala príliš dlho nevšímavo. Takýto postoj spôsobil, že obete povojnových udalostí sa stali rukojemníkmi ultrapravice, konkrétne Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) a Národnodemokratickej strany Nemecka (NPD), konštatoval sebakriticky v rozhovore pre dnešné vydanie rakúskeho denníka Die Presse poslanec rakúskeho parlamentu za stranu Zelených Peter Pilz.
Rakúski Zelení zastávajú názor, že celú záležitosť by mala posúdiť nezávislá komisia historikov. Reštitúciu považujú však opoziční Zelení za problematickú a nazdávajú sa, že odškodnenie by sa malo uskutočniť len symbolickou formou.
Predseda Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) Alfred Gusenbauer potvrdil v rozhovore pre rakúsky denník svoje zásadne odmietavé stanovisko voči súčasnému postoju českej vlády v otázke Benešových dekrétov a k povojnovému odsunu sudetských Nemcov.
Podľa jeho názoru by sa malo v "oprávnených prípadoch" pristúpiť aj k majetkovým reštitúciám.
Odrieknutie návštevy nemeckého kancelára Gerharda Schrödera v Prahe považuje Gusenbauer sa súčasť predvolebného boja v oboch krajinách.
Slová lídra rakúskych sociálnych demokratov sú však v rozpore so záverom rokovania celorakúskeho predstavenstva SPÖ z marca 2001, pripomína Die Presse. Účastníci minuloročného marcového stretnutia politickej špičky SPÖ odmietli spájať otázku Benešových dekrétov s rokovaniami o vstupe do EÚ, takisto "výslovne" odmietli požiadavky na odškodnenie a uplatňovanie reštitučných nárokov.
Ešte v marci uplynulého roka zastávala SPÖ názor, že v tomto prípade postačí gesto porozumenia a vyjadrenie nesúhlasu s etnickými čistkami, uzatvára Die Presse.