Washington 6. februára (TASR) - Biely dom dnes odsúdil násilné protesty proti zverejneniu karikatúr proroka Mohameda v európskych denníkoch. Zároveň vyzval vlády dotknutých krajín na prijatie opatrení, ktoré zmiernia napätie.
"Plne chápeme, prečo ľudia, prečo moslimovia považujú kresby za útok. Nahlas hovoríme aj o význame práva na vyjadrenie svojho názoru a slobody prejavu v spoločnosti," uviedol hovorca Bieleho domu Scott McClellan. Podľa neho ľudia, ktorí nesúhlasia s vyjadrenými názormi, majú právo odsúdiť ich, mali by to však urobiť pokojnou cestou.
Washington v tejto súvislosti podľa hovorcu vyzýva na konštruktívny a mierový dialóg na túto ťažkú tému. Ten by mal zohľadniť rešpektovanie všetkých vierovyznaní.
Albánsko dnes označilo za neprijateľné útoky na dánske a nórske diplomatické misie počas protestov proti karikatúram proroka Mohameda. Takéto akty násilia sú netolerovateľné, neospravedlniteľné a v príkrom rozpore s duchom dobrého porozumenia, tolerancie a spolupráce, uvádza sa vo vyhlásení vládneho kabinetu v Tirane.
Španielsky minister zahraničných vecí Miguel Ángel Moratinos požiadal podľa vlastných slov počas dnešnej jednodňovej návštevy Tirany albánskych kolegov, aby odovzdali svojim partnerom v Islamskej konferencii odkaz umiernenosti a dialógu.
Dánske organizácie nesmú viac pôsobiť na čečenskom území, informoval dnes v Moskve úradujúci čečenský premiér Ramzan Kadyrov.
Prvý muž čečenského prokremeľského vládneho kabinetu konštatoval, že novinári z dánskeho denníka Jyllands Posten a neskôr aj ďalších európskych periodík, ktoré zverejnili karikatúry proroka Mohameda, si zahrávali s citmi 1,5 miliardy ľudí na planéte.
Podľa jeho názoru by stanovisko ku karikatúram mal zaujať celý svet a tí, ktorí ich zverejnili, by mali byť povolaní na zodpovednosť a mali by sa za to ospravedlniť.
Pakistanská vláda nepovažuje násilie za správnu reakciu na karikatúry proroka Mohameda, ktoré zverejnil dánsky denník Jyllands Posten a následne aj ďalšie tlačoviny na starom kontinente.
Vyplýva to zo stanoviska kabinetu krajiny, v ktorej doteraz karikatúry vyvolali iba pokojné demonštrácie.
Hovorca rezortu diplomacie v Islamabade uviedol, že ide o záležitosť, na ktorú nemožno reagovať dostatočne silovo, potom sa však upresnil a poznamenal: Prirodzene neschvaľujeme, ak sa ľudia uchýlia k násiliu.
Na margo zainteresovaných redaktorov hovorca vyhlásil, že "buď sú necitliví alebo veľmi nevzdelaní, keď nevedeli, aké reakcie môžu vyvolať".
Karikatúry už skôr odsúdil pakistanský prezident Parvíz Mušarráf, podľa ktorého kresby nemôžu byť ospravedlnené slobodou tlače.
Poslanci pakistanského parlamentu schválili v piatok jednohlasne rezolúciu, v ktorej odsúdili zverejnenie spomínaných karikatúr v európskych denníkoch.