Teherán/Kábul 6. februára (TASR) - Iránski demonštranti zasypali dnes zápalnými bombami a kameňmi rakúske veľvyslanectvo v Teheráne a zapálili jeho vstupnú bránu. Desiatkam policajtov sa však podarilo zabrániť účastníkom protestu proti kontroverzným karikatúram proroka Mohameda preniknúť do budovy misie, informovali očití svedkovia.
Asi dve stovky Iráncov skandovali slogany zamerané proti Dánsku a ďalším európskym štátom aj v súvislosti s nedávnym nahlásením Iránu Bezpečnostnej rade OSN. Počas incidentu došlo k požiaru brány pri vchode do rakúskeho zastupiteľstva, čo si vynútilo zásah požiarnikov. Polícii sa potom podarilo násilníkov rozohnať.
Demonštranti sa s Koránom v ruke vyhrážali aj útokom na zastupiteľské úrady ďalších krajín, v ktorých došlo k zverejneniu urážlivých ilustrácií a pálili dánske, nemecké a britské vlajky. Vopred avizovaný protest zorganizovali členovia dobrovoľníckych milícií Basidž, ktoré sú napojené na islamské Revolučné gardy.
Pri zrážkach protestujúcich Afgancov s políciou zahynuli vo dvaja ľudia a najmenej šesť ďalších utrpelo zranenia. Niekoľko stoviek demonštrantov sa pokúsilo prelomiť bránu dánskej diplomatickej misie v Kábule, čo sa im však nepodarilo po zásahu polície.
Príslušníci indických bezpečnostných síl použili slzotvorný plyn a vodné delá proti stovkám moslimských študentov v indickej metropole Naí Dillí protestujúcim proti publikovaniu karikatúr v európskej tlači.
Európska komisia konzultuje s rakúskym predsedníctvom a členskými štátmi Európskej únie všetky možné opatrenia po sérii násilností.
Informoval o tom dnes hovorca EK Johannes Leitenberger, ktorý odmietol uviesť ďalšie podrobnosti o týchto opatreniach. Pripomenul však, že väčšina moslimov po celom svete sa od týchto násilností dištancuje.
EK podľa jeho slov podporila reakciu Rakúska, ktoré vydalo cez víkend vyhlásenie odsudzujúce útoky na úrad EK v Gaze a na veľvyslanectvá viacerých európskych štátov v Damasku a Bejrúte. Komisia súčasne vyjadrila solidaritu s postihnutými štátmi.
Podľa hovorcu si je EK vedomá, že karikatúry pobúrili mnohých moslimov, avšak zdôrazňuje, že násilnosti nemožno ničím ospravedlniť. Brusel preto vyzýva všetky zapojené strany na pokojné riešenia problémov. Predseda EK José Manuel Barroso rokoval o situácii s dánskym premiérom Andersom Foghom Rasmussenom a rakúskym spolkovým kancelárom Wolfgangom Schüsselom.
Násilnosti odsúdil tiež generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jaap de Hoop Scheffer, vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana, ako aj Spojené štáty americké, ktoré vyzvali EÚ na vážnejší dialóg o slobode a tolerancii s moslimskými národmi.
Britský premiér Tony Blair dnes označil násilné demonštrácie v dôsledku zverejnenia karikatúr proroka Mohameda v dánskej tlači za "jednoznačne neprípustné".
Blair sa dnes telefonicky zhováral so svojím dánskym rezortným kolegom Andersom Foghom Rasmussenom a ubezpečil ho o absolútnej podpore zo strany Veľkej Británie.
"Útoky namierené voči občanom Dánska i voči občanom ostatných európskych štátov sú neprijateľné, takisto ako správanie sa demonštrantov v uplynulých dňoch v Londýne. V plnej miere musíme podporovať opatrenia polície na udržanie práva a poriadku," uvádza sa v stanovisku britského premiéra.
Proti karikatúram proroka Mohameda protestovali v piatok i v sobotu aj v Londýne. V dave bolo vidieť aj transparenty hlásajúce príchod "európskeho 11. septembra".
Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes vyzvala na ukončenie násilností. "Je dôležité, aby sme si uvedomili, že používanie násilia je neprijateľné. Rozumiem tomu, keď je zranené náboženské cítenie, násilie sa však nemôže použiť ako prostriedok v diskusii," povedala Merkelová.
Minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier uviedol, že sa Nemecko pokúsi využiť svoje kontakty s arabskými krajinami, aby zmiernilo násilie. Dodal, že krajina v žiadnom prípade nepomýšľa na prerušenie diplomatických vzťahov s krajinami, v ktorých vypukli násilné demonštrácie. "Nemôžeme dopustiť, aby sa táto udalosť stala bitkou medzi kultúrami," zdôraznil Steinmeier.