Praha 6. februára (TASR) Riaditeľ Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) ČR Jan Mareš mal tesné kontakty s gangom konkurzného správcu Jiřího Berku. Vyplýva to z údajných policajných odposluchov telefonických rozhovorov medzi Marešom a Vladislavom Větrovcom, ktorý bol mozgom zločineckej skupiny. NBÚ v ČR robí bezpečnostné previerky pre prácu s dôležitými a tajnými materiálmi a vydáva príslušné osvedčenia pre štátnych úradníkov, vojakov, ale aj pre pilotov a personál Českých aerolínií.
Z prepisov a záznamu rozhovoru, ktoré v nedeľu večer zverejnila Česká televízia, vyplýva, že Mareš a Větrovec dokonca preberali možnosť cez koho preniknúť do prostredia Prezidentskej kancelárie, aby boli informovaní o aktivitách prezidenta Václava Klausa. Šéf NBÚ doteraz pritom tvrdil, že s Větrovcom sa videl iba na spoločenských akciách a bližšie ho nepozná.
Z údajných záznamov, ktorých únik dnes začalo preverovať Policajné prezídium Polície ČR, ďalej vyplýva, že riaditeľ NBÚ sa mýlil alebo klamal verejnosť, keď tvrdil, že bývalý šéf jeho sekretariátu Vladimír Šiša, ktorého polícia pred dvoma týždňami obvinila z korupcie, nepredstavoval bezpečnostné riziko, pretože nezasahoval do rozhodovania úradu a mal pod sebou iba právnikov, údržbárov, autopark a upratovačky.
Z jedného z televíziou odtajnených záznamov totiž vyplýva, že Šiša, ktorý mal bezpečnostnú previerku iba na nízky stupeň, telefonicky informoval Větrovca o rokovaní na ministerstve obrany. Český premiér Jiří Paroubek na nové informácie o šéfovi NBÚ reagoval vyhlásením, že sa to musí prešetriť. Naznačil, že ak by sa pravosť informácií potvrdila, znamenalo by to vyvodenie vážnych dôsledkov. Očakáva sa, že premiér ku kauze zaujme zásadné stanovisko ešte dnes. Pre TASR to pripustila hovorkyňa vlády Lucie Orgoníková.
Predseda výboru Poslaneckej snemovne pre obranu a bezpečnosť Jan Vidím (ODS) v rozhovore pre TASR uviedol, že podrobnosti o prípade nepozná, a preto vyčká na stanovisko šéfa NBÚ. Viem iba to, čo bolo včera v televízii. Žiadne ďalšie podrobnosti nepoznám. Čakám, že sa k tomu vyjadrí riaditeľ úradu, a potom uvidíme. Nejaké závery budem prijímať na základe jeho vyjadrenia. Viem iba to, čo bolo včera v televízii, zdôraznil Vidím.
Zložitý prípad konkurzného správcu Jiřího Berku začala polícia rozplietať na začiatku roku 2003, keď prišla na podvod pri uvalení konkurzu na Union banku na základe sfalšovaných dokladov a neštandardného postupu sudcu Berku. O rok neskôr polícia obvinila ďalšie osoby správcov konkurznej podstaty Daniela Thonata, Petra Tuhého, Lubora Kindla, znalca Martina Jurenku, expolicajta Vlastimila Paroulka a údajného organizátora trestnej činnosti skupiny Vladislava Větrovca.
Konkurzný gang zmanipuloval konkurzy spoločností Báňské stavby Most, Krušnohorské strojírny, Retema, Zbrojovka Brno, Stavební podnik Ralsko a ZKL Klášterec nad Ohří. Spôsobená škoda predstavuje viac ako 260 miliónov Kč, ďalších asi 200 miliónov sa pred gangom podarilo zachrániť.
Označenie Větrovca za mozog gangu spôsobilo v Česku pred rokmi šok, pretože tento podnikateľ a vysokoškolský učiteľ mal dobrú povesť. Pred rokom a pol Okresný súd v Karlových Varoch uvalil na Větrovca väzbu. Súd mal obavu, že tento spolumajiteľ spoločnosti Quentin Company a člen dozornej rady súkromnej Vysokej školy Karla Engliša bude mariť vyšetrovanie a pokračovať v trestnej činnosti. V kauze Berka sa prišlo aj na mnohé neštandardné aktivity vysokých štátnych úradníkov, ktoré je možné interpretovať aj ako pokus o marenie vyšetrovania. Rôzne dokumenty vzťahujúce sa ku kauze Berka, materiály o sudcovi, ktorý prípad dostal na stôl, ako aj peniaze sa našli v trezoroch dvoch vysokopostavených štátnych úradníkov u Františka Kozla, ktorý bol námestníkom vicepremiéra Petra Mareša (US-DEU), a u Vladimíra Šišu. Kozel je príbuzným jedného z obvinených správcov konkurznej podstaty Daniela Thonata.