Washington 6. februára (TASR) - Spojené štáty navrhujú užší postup a zvýšenie kapacít svojich spojencov v boji proti terorizmu. Vyplýva to zo správy Pentagónu, ktorá je výhľadom vojenskej politiky na najbližších 20 rokov. Zameriava sa na definovanie slabostí americkej obrany a návrhy na jej zlepšenie na základe skúseností posledných rokov. Správu by mal dnes Pentagón predložiť Kongresu spolu s návrhom prezidenta Georgea W. Busha na obranný rozpočet na rok 2007. Biely dom navrhuje rozpočet vo výške 439 miliárd dolárov, čo znamená zvýšenie o 4,8 percenta.
"Vieme, že v tejto dlhej vojne nemôžeme vyhrať sami," vyhlásil v tejto súvislosti predstaviteľ Pentagónu Ryan Henry. Podľa analytikov správa znamená celkovú zmenu smerovania v boji proti terorizmu. Budovanie kapacít iných krajín na boj proti terorizmu sa stáva základom americkej stratégie súčasnosti.
Spojené štáty spolupracovali so svojimi spojencami aj v minulosti, nová stratégia však kontrastuje s kritizovanými rozhodnutiami Bushovej administratívy o invázii do Iraku v roku 2003, ako aj ostatnými samostatnými rozhodnutiami v obrannej a zahraničnej politike.
Spojené štáty by mali vytvárať nové partnerstvá a vynakladať viac na výcvik iných armád, jednotiek námorníctva a letectva, osobitne na africkom kontinente, kde americké jednotky tradične neoperovali.
Správa súčasne definuje priority, na ktoré by sa mali Spojené štáty sústrediť. Popri obrane pred násilnými extrémistami je jednou z priorít aj zabránenie teroristom a nebezpečným režimom získať zbrane hromadného ničenia.
Strategický prehľad, ktorý Pentagón predkladá Kongresu každé štyri roky, nemení prístup k operácii v Iraku. Rovnako ani celkovú stratégiu Pentagónu, ktorá sa vyslovuje za udržanie vojenských síl v rozsahu, ktorý by mohol čeliť prípadným ďalším vojenským konfliktom.