Budapešť 5. februára (TASR) - Medzinárodná konferencia "Regionálne samosprávy v službách európskej stability a prosperity" sa v piatok a v sobotu uskutočnila v Budapešti na pôde Maďarskej akadémie vied (MTA) za účasti vedcov a politikov z viacerých európskych krajín, vrátane Slovenska.
Na podujatí predstavili formy autonómie vo Fínsku, v Južnom Tirolsku ako aj katalánske snahy o autonómiu.
Predseda MTA E. Szilveszter Vizi vyzdvihol kultúrnu pestrosť Európy a zdôraznil, že na tomto kontinente sa miesto života národov nestotožňuje so štátnymi hranicami. Národy žijúce v menšinách majú podľa jeho vyjadrenia právo na vlastnú univerzitu s ich materinským vyučovacím jazykom. Rozvoj menšín v jazyku, kultúre, hospodárstve a v právach slobody je aj záujmom väčšiny, dodal.
Predseda zahraničného výboru maďarského parlamentu za opozičný FIDESZ - Maďarský občiansky zväz (FIDESZ) Zsolt Németh pripomenul, že otázku maďarskej menšiny nedokázalo vyriešiť ani dlhé obdobie, ktoré uplynulo od trianonskej mierovej zmluvy. "Boli snahy o revíziu hraníc, bola výmena obyvateľstva, komunizmus, ale nič z toho nefungovalo," povedal Németh, podľa ktorého by riešením - ako povedal - trianonskej tragédie v 21. storočí mohla byť autonómia. K tomu podľa neho treba jednoznačná podpora maďarskej vlády, a v danej krajine, kde žije maďarská menšina, by mala demokracia dosiahnuť tú úroveň, v ktorej by menšinové snahy dosiahli svoj cieľ.
Podľa podpredsedu Ľudovej strany Južného Tirolska Michla Ebnera teraz Európska únia smeruje k poskytnutiu čo najviac práv regiónom, to môže pomôcť aj uskutočneniu autonómie.
Na príprave podujatia spolupracovala maďarská verejnoprávna televízna stanica Duna TV, ktorá 16. apríla spustí novú televíznu stanici Autonómia TV. Tá nebude vysielať iba pre maďarskú menšinu, ale pre všetky menšiny žijúce v Európe. Povedal riaditeľ Duna TV László Cselényi, podľa ktorého v Európe žije 337 menšín, celkový počet ich príslušníkov dosahuje asi 100 miliónov.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) ari