SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky
DENNÍK SME SI CENY KAROLA JEŽÍKA OBHÁJIL AJ TENTO ROK, ZÍSKALI ICH ZIMANOVÁ-ČORNÁ A SHOOTY

Novinárska cena rozbúcha srdcia aj pre Paulínku

O novinároch je známe, že ich povolanie patrí medzi jedno z najstresujúcejších a najnáročnejších vôbec. Oceniť ich prácu sa už druhýkrát pokúsila Nadácia otvorenej ...

Shooty, karikaturista Martin Šútovec, ktorý denne trefne dopĺňa spravodajstvo denníka SME, sa nerád zviditeľňuje. Pri ocenení aj Karolom Földvárym urobil výnimku - toto si cení. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ

O novinároch je známe, že ich povolanie patrí medzi jedno z najstresujúcejších a najnáročnejších vôbec. Oceniť ich prácu sa už druhýkrát pokúsila Nadácia otvorenej spoločnosti, ktorá už od svojho vzniku podporuje nezávislosť médií a novinárov.

Do súťaže Novinárska cena 2005 sa ich zapojilo približne 250, nie všetci sa však dostali medzi najúspešnejších v tohtoročných trinástich kategóriách.

Ceny pre SME

Väčšina z nominovaných a ocenených sa vo štvrtok podvečer stretla pri vyhlasovaní výsledkov. Tam sa zároveň otvorila výstava fotografií a karikatúr, ktoré tento rok poslali do súťaže samotní autori alebo ich vydavateľstvá.

Práve kategória najlepší kreslený vtip, komiks či karikatúra, ktorú organizátori označili za miláčika súťaže, prišla na rad prvá. Člen poroty Kornel Földváry to komentoval slovami: "Hlas sa mi chveje dojatím, že sa karikatúra dostala na čelo záujmu."

Podľa Földváryho sa dobrej karikatúre darí nielen "podvihovať úroveň po grafickej stránke, otvárať mysle čitateľov, ale aj prinášať humor". Ten priniesol pri oceňovaní s fľašou piva v ruke Jozef Danglár Gertli.

Bol nominovaný, a ocenenie za najlepšiu karikatúru roka si odniesol už po druhý raz Martin Shooty Šútovec za práce uverejnené v denníku SME a v Novom Čase pre ženy.

"Vyhral som preto, že som každý deň v novinách," povedal Shooty. "Určite mi teraz závratne zvýšia honoráre a budú ma pri práci ovievať palmovými listami, aby si ma udržali," dodal.

Nebol jediný, čo zo SME zvíťazil. Minuloročné ocenenie za rozhovory v televíznej prílohe OKO obhájila aj Valentína Čorná-Zimanová. Po minuloročnom víťazstve sa vraj očakávaniam úspešne vyhýbala: "Kazia náladu, tak som sa pre istotu ovládala a neočakávala som víťaznú cenu. O to viac sa teším," tvrdila.

Ocenenie ju tešilo aj preto, že kategória printových rozhovorov mala skvelú porotu. "Keď si predstavím, že napríklad Lída Rakušanová si dala námahu, aby si so záujmom prečítala moje texty, rozbúcha sa mi srdce."

Bán inými očami

Naopak, úplným nováčikom medzi oceňovanými bol fotograf Robert Hüttner, ktorý zvíťazil v kategórii najlepšej fotografie, a bolo to jeho prvé ocenenie.

Člen poroty v ďalších kategóriách Vlado Talian ocenil, že "elektronické médiá nesúťažia iba v bulvári, ale aj v inej oblasti".

Za najlepšiu reportáž v printových médiách si ocenenie prevzal Andrej Bán s príspevkom Krajina hrobov v časopise .týždeň. "Každá reportáž je špecifická, preto si vyberám témy, ktoré majú silný príbeh, alebo témy, na ktoré sa dá pozrieť aj inými očami ako kolegovia z iných médií," vysvetlil.

Na Balkán sa vracia systematicky. "Unikátnosť Krajiny hrobov, teda Bosny, kde sa stali pred 10 rokmi ukrutné veci, spočíva aj v rozmere zločinov, v nepotrestaní vinníkov a slovíčku približne. Mnohé hroby ešte nie sú odhalené a obete identifikované," povedal. Do súťaže Bána prihlásila redakcia časopisu.

Prišla aj Paulínka

Novinárska cena sa však od vyhlasovaní iných súťaží odlišovala hneď niekoľkokrát. Pozornosť sa totiž dostala nielen oceneným na pomyselných prvých miestach, ale aj nominovaným.

"Všetci tí, ktorí boli navrhnutí a nominovaní, boli veľmi kvalitní a niečím výnimočným oslovili porotu alebo radu súťaže," vysvetlila riaditeľka Nadácie otvorenej spoločnosti Alena Pániková.

Ocenení novinári sa taktiež vyhýbali tradičnému ďakovaniu pred mikrofónom, výnimku spravila iba Tatiana Šušková. "Naša práca je aj o tom, dostať sa do sŕdc ľudí a nielen do ich domovov," povedala. Odniesla si cenu za najlepšiu reportáž v elektronických médiách (Rádio Slovensko) za sériu reportáží o Paulínke, postihnutom dievčatku.

To prišlo na vyhlasovanie spolu s mamou.

Kušnírová pre Ježíka

Vyhlasovanie Novinárskej ceny malo už od začiatku ďaleko od zvyčajnej strojenej atmosféry. Novinári sa nezapreli a aj počas vyhlasovania medzi sebou živo diskutovali, pri preberaní cien sa ozýval nielen hlasný potlesk, ale aj nadšený piskot.

Eugen Korda, ktorý prišiel s kolegami z relácie Reportéri, pri vyhlásení Kataríny Začkovej, víťazky v kategórii najlepší analyticko-investigatívny príspevok v elektronických médiách, so smiechom povedal: "Ja som proti!" Je jej šéf.

Ocenenie získala za reportáž Ropa alebo voda: "Toto bola jedna z tém, ktorá ma trápila a problém ma výsostne zaujímal. Snažila som sa mať nadhľad. Naštudovať si zákony aj históriu."

Diskusia pokračovala aj po skončení vyhlasovania pri bielom víne, fľaške piva, pagáčoch, obložených chlebíčkoch, ale aj dusenej zelenine, ryži či mäse. A gratulovalo sa nielen oceneným, ale aj nominovaným.

Trikrát bol ocenený týždenník .týždeň, dvakrát si hlavné ceny prevzal denník SME a STV, na prvé miesto sa dostali aj Trenčianske noviny, Rádio Slovensko, Rádio Regina, denník Pravda či TA3.

Práve Silvii Kušnírovej z TA3 udelili špeciálnu Cenu otvorenej spoločnosti, venovanú pamiatke Karola Ježíka za sériu diskusných relácií V politike. Na vyhlasovaní nebola, pretože je na stáži v Anglicku. No povedala: "Táto cena môže byť súčasťou kompetentnej verejnej diskusie o kvalite médií u nás."

 • Najlepšia reportáž v printových médiách: Andrej Bán - Krajina hrobov (.týždeň).
 • Najlepšia reportáž v elektronických médiách:
 • Tatiana Šušková - séria reportáží Paulínka (Rádio Slovensko)
 • Najlepší rozhovor v printových médiách:
 • Valentína Zimanová-Čorná - séria rozhovorov publikovaných v TV OKO.
 • Najlepší rozhovor, beseda, diskusia v elektronických médiách: Štefan Hríb - relácia Pod lampou: Einstein teória relativity (STV).
 • Najlepší regionálne publikovaný príspevok v printových médiách: Ľuboš Kostelanský - články Oravci chcú premenovať Osvienčimskú ulicu, Toluén v Tescu (Trenčianske noviny).
 • Najlepší regionálne odvysielaný príspevok v elektronických médiách: Jozefína Mikovínyová - relácia Konferencia o holokauste (Rádio Regina Banská Bystrica).
 • Najlepší analyticko-investigatívny príspevok v printových médiách: Marek Vagovič - séria článkov Škandalózne zmenky (.týždeň).
 • Najlepší analyticko-investigatívny príspevok v elektronických médiách: Katarína Začková - Ropa alebo voda (STV).
 • Najlepší krátky publicistický príspevok v printových médiách: Štefan Hríb - séria piatich editorialov (.týždeň).
 • Najlepšia novinárska fotografia: Robert Hüttner - séria fotografií požiaru vo Vysokých Tatrách (Pravda).
 • Najlepší kreslený vtip, komiks a karikatúra: Martin Šútovec - práce uverejnené v denníku SME a Novom Čase pre ženy.
 • Cena otvorenej spoločnosti, venovaná pamiatke Karola Ježíka: Silvia Kušnírová - séria diskusných relácií V politike (TA3).

Koho by ocenili ocenení

Nominovaných, ocenených novinárskou cenou, organizátorov a porotcov sme sa pýtali: Keby ste mohli z ktorejkoľvek oblasti niekoho oceniť, kto a za čo by ocenenie dostal?

ALENA PÁNIKOVÁ, riaditeľka Nadácie otvorenej spoločnosti: "Mala som možnosť predebatovať si mnohé veci s Karolom Ježíkom. Bola uňho prítomná aj odvaha otvárať ťažké témy, aj premýšľať nad tým, aký citlivý má byť jazyk voči iným ľuďom, skupinám, ktoré sú na okraji našej spoločnosti. Niekedy to však môže byť úplne jednoduchý človek, ktorý vás môže osloviť svojím premýšľaním."

TATIANA ŠUŠKOVÁ, Rádio Slovensko: "Udelila by som ju všetkým obyčajným ľuďom, ktorí každý deň bojujú s rôznymi prekážkami. Často počúvame o mnohých víťazstvách veľkých ľudí, ale ja si myslím, že dôležitý je ten bežný život a to, že ho ľudia dokážu prekonávať."  (Víťazka kategórie najlepšia reportáž v elektronických médiách za sériu reportáží Paulínka.)

VALENTÍNA ZIMANOVÁ-ČORNÁ, denník SME: "Ocenila by som fotografku denníka SME Mirku Cibulkovú za jej skvelé portréty osobností k rozhovorom do TV OKA." (Víťazka kategórie najlepší rozhovor v printových médiách.)

ROBERT HÜTTNER, denník Pravda: "Zo spoločenského, politického či kultúrneho diania mi nikto konkrétny nenapadá. Čo sa týka fotografie, inšpiruje ma Joe Clamar, ktorý fotí pre spravodajské agentúry. Hľadám nové pohľady na svet." (Víťaz kategórie najlepšia novinárska fotografia za sériu fotografií požiaru vo Vysokých Tatrách.)

PATRIK HERMAN, televízia Markíza: "Nenovinársku cenu by som určite udelil svojmu otcovi, ktorý teraz zvádza veľmi ťažký boj, a dúfam, že ho vyhráme. Dnes by ho nepotešilo nič viac, ako keby som mu dal v obálke zdravie. Kiež by sa to dalo, bolo by to to najvzácnejšie ocenenie v tejto chvíli." (Spoluzískal ocenenie v kategórii Špeciálna cena za podujatie Štúrovo pero.)

KORNEL FÖLDVÁRY, spisovateľ: "Udelil by som ju inteligentnému humoru, aký robia Tomáš Janovic, Milan Lasica či Pavel Vilikovský. Z tých mladších snáď Dušan Taragel alebo Peter Pišťanek, ktorí síce nie sú humoristi, ale ich irónia a zmysel pre humor je výborný." (Člen poroty pre najlepší kreslený vtip, komiks a karikatúru.)

ŠTEFAN HRÍB, týždenník .týždeň: "Ceny nevyjadrujú v skutočnosti to najcennejšie. Vážim si ľudí, ktorí idú proti prúdu a presadzujú aj veci, ktoré sa väčšine nepáčia, ale nakoniec sa ukážu správne. No ľudia, ktorí robia dobré veci, netúžia po finančnom, ani materiálnom ocenení, robia to preto, lebo tomu veria. Ceny ich nepriťahujú." (Víťaz kategórie najlepší krátky publicistický príspevok v printe za sériu piatich editoriálov a kategórie najlepší rozhovor, beseda, diskusia v elektronických médiách za reláciu STV Pod lampou: Einstein - teória relativity.)

PETER JANK, televízia STV: "Dal by som ju môjmu priateľovi, učiteľovi a veľkému človeku Alešovi Gocálovi. Naučil ma vnímať svet v súvislostiach. Zodpovedal mi veľa otázok, na ktoré prichádzam až teraz. Dal by som mu možno 30, či 40 rokov života, aby mohol robiť divadlo a vychovávať ďalších ľudí." (Nominovaný v kategórii najlepšia reportáž v elektronických médiách s príspevkami Sponzorský úplatok, Reprezentant, Nebezpečný odpad.)

TOMÁŠ BELLA, denník SME: "Andrejovi Bánovi. Pretože je fajn, ak je novinár profesionál, ale je ešte lepšie, ak je aj človek a nedokáže pred niektorými vecami profesionálne zavrieť oči." (Nominovaný v kategórii za najlepší rozhovor v printových médiách s príspevkom Ľudská inteligencia bude čoskoro bezcenná.)

VERONIKA TÓTHOVÁ, televízia JOJ: "Cenu by som dala všetkým, ktorí robia niečo, čo má zmysel. Ak by bola iba jedna, dala by som ju mojej mame. Za to, že je taký trénujúci anjel. Pre ňu by bola radosť, keby sme boli celá rodina spolu, pretože sme takí rozlezení." (Nominovaná v kategórii najlepšia reportáž v elektronických médiách s príspevkom Starostlivosť.) (oba, sma)

 

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 3. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 4. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 6. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 7. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 8. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 9. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 10. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 1. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 3. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 4. Behind every successful business lies a set of skilled people
 5. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 6. Ako sa mení dynamika firiem?
 7. Hudbou proti holorubom.
 8. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 9. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 10. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 19 882
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 12 456
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 11 300
 4. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 9 709
 5. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 9 572
 6. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 862
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 303
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 232
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 625
 10. Slovensko v operácii Barbarossa 4 372
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič.

Odvolávať Mikulca navrhol Smer.


12 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Moniku Jankovskú viackrát hospitalizovali.


a 1 ďalší 9 h
Peter Tkačenko

Mikulec nemá odísť kvôli Ficovi, ale pre neschopnosť.


16 h

Neprehliadnite tiež

Prezident USA Joe Biden v priebehu summitu NATO v Bruseli.

V Bruseli sa v utorok uskutoční summit EÚ-USA, na ktorom sa zúčastní aj americký prezident Joe Biden.


TASR 5m
Victor Hugo Tinoco je jedným zo zadržaných opozičných politikov.

Už 13 opozičných predstaviteľov podozrieva režim zo spolupráce s USA.


TASR 27m
Carlos Alvarado Quesada, prezident Kostariky.

Polícia zadržala 28 osôb vrátane majiteľov najmenej dvoch veľkých stavebných firiem.


TASR 43m
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpravo) a prezident USA Joe Biden sa zdravia počas stretnutia v Bruseli.

Vo vyhlásení čínskej misie pri EÚ sa uvádza požiadavka, aby NATO posudzovalo vývoj Číny racionálne.


TASR 54m