Štokholm 26. marca (TASR) - V spore ohľadom otvorenia hraníc Európskej únie (EÚ) pre pracovné sily z budúcich nových členských krajín strednej a východnej Európy (SVE) sa postoje člnov EÚ navzájom približujú, uvádza sa v dnešnom vydaní nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
Po ukončení víkendového summitu EÚ vo švédskom Štokholme nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder prvýkrát verejne deklaroval pripravenosť ešte pred vypršaním prechodného obdobia v dĺžke siedmich rokov, ktoré sám navrhol, uskutočniť preskúmanie skutkového stavu. Do úvahy prichádza lehota po uplynutí piatich rokoch. Schröder argumentoval tým, že sa tento "vysoko flexibilný model" osvedčil už v roku 1986 po vstupe Španielska a Portugalska do únie.
Európske spoločenstvo vtedy predčasne zrušilo obmedzenia pre prístup, ktoré mali pôvodne platiť až do roku 1992. Nemecký kancelár zdôraznil, že každá krajina EÚ by mala byť schopná sama rozhodnúť, na aké časové obdobie považuje obmedzenia za nutné. Šéf nemeckej vlády zároveň vystúpil proti úvahám stanoviť rozdielne regulácie pre pracovné sily z jednotlivých krajín SVE. Nemecké postoje podporila nielen Európska komisia (EK), ale podpora rastie aj v štátoch, ktoré nie sú bezprostrednými susedmi kandidátskych krajín na vstup do únie, podčiarkol Schröder.
Švédsky ministerský predseda Göran Persson, ktorého krajina v tomto polroku predsedá EÚ, hodnotil návrhy nemeckej strany ako "veľmi flexibilné" vyjadrenia. Súčasne však varoval pred dramatizovaním vplyvu východného rozširovania únie na jej pracovný trh, ktorý je už teraz poznačený nedostatkom kvalifikovaných pracovných síl.
Cieľom švédskeho predsedníctva je do konca júna stanoviť rokovaciu pozíciu krajín EÚ. Základom toho má byť návrh zohľadňujúci záujmy členských krajín, ktorý chce predložiť EK do polovice apríla, pokračuje FAZ.
Nejasným zostáva časový termín, do ktorého môže byť táto vysoko citlivá téma prerokovaná a uzavretá s kandidátskymi krajinami. EK má snahu uzavrieť túto kapitolu prístupových rokovaní ešte pred koncom roka, aby sa tak predišlo jej spájaniu s predvolebnými bojmi budúcoročných parlamentných volieb, okrem iného aj v Nemecku, uzatvára FAZ.