Washington 5. februára (TASR) - Spojené štáty americké prisľúbili, že po tom, ako Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v sobotu vo Viedni rozhodla o nahlásení Iránu Bezpečnostnej rade OSN, zvýšia nátlak na túto krajinu.
"Tento významný krok vysiela jasné posolstvo režimu v Iráne, že svet nepovolí krajine získať jadrové zbrane," povedal prezident George W. Bush. Nahlásenie Iránu BR OSN nie je koncom diplomacie, ale viac-menej začiatkom "zosilneného diplomatického úsilia", ktoré má zabrániť Teheránu vyvinúť jadrové zbrane, dodal americký prezident vo svojom vyhlásení, ktoré zverejnil Biely dom v noci na dnes.
Bush požiadal iránske vedenie, aby začalo opätovne rokovať s EÚ-3 a aby Teherán úzko spolupracoval s predstaviteľmi MAAE. Prezident USA sa vo svojom vyhlásení obrátil priamo na iránske obyvateľstvo. Zdôraznil, že rozhodnutie Rady guvernérov MAAE nesmerovalo na zabráneniu atómovej energie na civilné účely. EÚ, Rusko a USA ponúkali riešenia pre mierové využitie atómovej energie. Jediným cieľom sobotňajšieho hlasovania vo Viedni bolo zabrániť Teheránu, aby vlastnil jadrové zbrane.
Ako predtým uviedla americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová, "svet sa nebude prizerať", ak Irán napriek rozhodnutiu MAAE bude napredovať vo vývoji atómovej bomby. "Veríme, že iránsky režim si všimne toto jasné posolstvo," uvádza sa v Riceovej stanovisku. Svet sa nebude prizerať, či Irán pokračuje na ceste k spôsobilosti vývoja jadrových zbraní.
Predloženie otázky Iránu BR OSN vystavuje Teherán riziku možných ekonomických a politických sankcií v budúcnosti. Popredný americký republikánsky senátor John McCain vyzval krajiny sveta na prijatie multilaterálnych sankcií voči Iránu. V prípade odporu Ruska a Číny nevylúčil možnosť obísť BR a zaviesť sankcie mimo rámca OSN.