Varšava 4. februára (TASR) - Podpis paktu stability by mal zabezpečiť "trvalú väčšinu v parlamente", strany tak môžu žiadať od prezidenta, aby nerozpustil parlament. Vyhlásil to v piatok líder poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski.
PiS podpísala vo štvrtok pakt stability s menšími stranami - Sebaobranou a Ligou poľských rodín (LPR), čím získala potrebnú podporu a po týždňoch tak ukončila parlamentnú krízu.
Legislatíva zahrnutá v pakte stability pomôže podľa Kaczynského zmeniť Poľsko. Všetko podľa neho poukazuje na to, že parlament bude môcť pokračovať vo svoje práci. "Možno to nebude to, čo by rada videla opozícia, ale nepracujeme pre opozíciu, chceme realizovať svoj program, ktorý podľa nás Poľsko veľmi potrebuje," vyhlásil líder PiS. Tvrdenie opozície, že pakt obsahuje dohodu o 140 policajných zákonoch, pritom označil za kabaretnú záležitosť.
Väčšina pozorovateľov politickej scény sa zhoduje na tom, že podpis paktu naozaj zachránil Poľsko pred predčasnými voľbami. Kriticky sa k podpisu paktu vyjadrila opozičná Občianska platforma (PO). Za "pakt vystrašeného politického paranoika" označil dohodu jeden z lídrov PO Stefan Niesolowski, ktorého cituje denník Rzeczpospolita. "Ako možno naslepo podpísať vyše sto zákonov? Chýba už len poznámka: "rob vždy tak, aby bol s tebou spokojný Jaroslaw Kaczynski," dodal Niesolowski.
Rzeczpospolita cituje aj politológov, ktorí sa vyslovili k motívom podpisu paktu.
Líder LPR Roman Gietrych sa obával predčasných volieb. Šéf Sebaobrany Andrzej Lepper sa cíti docenený tým, že si ho PiS vybrala za partnera.
Samotný podpis paktu stabilizácie označil líder PiS za dôležitú udalosť, ktorá však podľa neho nebola zodpovedajúco vysvetlená verejnosti. Kaczynski tak reagoval na škandál okolo mediálneho pokrytia udalosti, pri ktorom boli výlučne katolícke médiá. Celý spor pritom označil za "treťo- až štvrtotriednu záležitosť". V súvislosti s podpisom však ocenil otca Tadeusza Rydzyka, médiami označovaného za šéfa katolíckeho Rádia Maryja a TV Trwam, ktorý mal podľa neho významný podiel na finalizácii paktu. Pakt pritom nepovažuje za koalíciu, znamená len, že "dve strany deklarovali podporu pre tretiu, ktorá je najsilnejšia".
Rovnako aj premiér Kazimierz Marcinkiewicz označil stabilizačný pakt za dôležitý pre celé Poľsko aj pre jeho kabinet. Za mimoriadne dôležité považuje vytvorenie Hlavného protikorupčného úradu, Komisie pravdy a spravodlivosti a nápravu v oblasti verejných financií. Ako predpovedal, ide o mimoriadne dôležité oblasti, ktoré sa budú realizovať v priebehu najbližších mesiacov.