Tbilisi 3. februára (TASR) - Gruzínsko vystúpi z vojenského orgánu zameraného na prehlbovanie väzieb medzi bývalými sovietskymi krajinami. Dnešné oznámenie kancelárie prezidenta Michaila Saakašviliho je signálom eskalujúceho napätia medzi Gruzínskom a Ruskom.
Saakašvili, ktorý hnevá Rusko svojím prozápadným kurzom, si stanovil cieľ získať do roku 2008 pozvánku pre vstup Gruzínska do NATO.
"Gruzínsko sa vydalo cestou vstupu do NATO a nemôže byť súčasťou dvoch vojenských štruktúr," uvádza sa vo vyhlásení prezidentskej kancelárie oznamujúcom rozhodnutie vystúpiť z Rady ministrov obrany Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ).
Rada je konzultatívnym orgánom vytvoreným za účelom rozvoja vojenskej spolupráce medzi 12 členskými štátmi SNŠ, ktorý združuje všetky bývalé sovietske republiky s výnimkou troch pobaltských štátov.
Ruský minister obrany Sergej Ivanov bagatelizoval dopad kroku Tbilisi a vyhlásil, že Gruzínsko sa najmenej štyri roky nepodieľalo na práci rady.
"Toto rozhodnutie nič výrazne nezmení a bezpečnosť SNŠ neutrpí," povedal Ivanov v Mníchove na bezpečnostnej konferencii.
Medzi Gruzínskom a Ruskom vypukla "potýčka" kvôli ozbrojenému stredu pri gruzínskej odštiepeneckej provincii Južné Osetsko, ktoré má tesné vzťahy s Moskvou. V Južnom Osetsku a Abcházsku - inej gruzínskej povstaleckej provincii - má Rusko svoje mierové jednotky od začiatku 90. rokov.
Prvé boje medzi ruskými vojakmi a gruzínskymi jednotkami vypukli tento týždeň po tom, čo sa gruzínska polícia snažila skonfiškovať ruské nákladné auto, ktoré bolo zapojené do dopravnej nehody pri Južnom Osetsku.
Podľa gruzínskeho ministerstva zahraničných vecí sa ruskí mierotvorcovia pri incidente zdiskreditovali, Moskva udalosť označila za provokáciu namierenú proti mierovej jednotke.
Tbilisi ruských vojakov pôsobiacich v Južnom Ostetsku a Abcházsku opakovane obviňovalo z toho, že strania separatistom.
Saakašvili prisľúbil, že povstalecké provincie vráti pod kontrolu Gruzínska a tamojší parlament plánuje na budúci týždeň rokovať o rezolúcii vyzývajúcej na stiahnutie ruských vojakov z Južného Osetska.
O eskalácii napätia svedčí aj dnešné vyhlásenie gruzínskych predstaviteľov, že objavili z ramena odpaľovanú protileteckú raketu Igla pripravenú na použitie. Raketa bola umiestnená na strome a k nálezu došlo pri leteckej trase využívanej Saakašvilim.
Juhoosetský separatistický líder Eduard Kokoity vyhlásil, že jeho jednotky sa "nikdy neznížia k teroristickým útokom" a zopakoval obvinenia, že Gruzínsko pripravuje útok proti Južnému Osetsku.
Kokoity vo štvrtok na stretnutí so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom vyhlásil, že mierová jednotka v provincii je jedinou zárukou proti obnoveniu násilností.
Gruzínske ministerstvo zahraničných vecí stretnutie kritizovalo ako prejav ruskej predpojatosti. Ruský vyslanec pre región Valerij Kenjaiklin vyhlásenie Tbilisi označil za "patetické".