Viedeň 3. februára (TASR) - Pred rozhodujúcim hlasovaním Rady guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) sa dnes európski a americkí delegáti snažili získať čo najširšiu podporu pre nahlásenie Iránu Bezpečnostnej rade OSN, ktoré je takmer isté.
Zástupcovia 35 krajín v Rade guvernérov viedli intenzívne rokovania v zákulisí, na čo poukazuje odloženie oficiálneho zasadnutia na neskoré popoludnie (17.00 h).
Diplomati uviedli, že mimoriadna schôdzka Rady guvernérov vo viedenskom sídle dozornej agentúry OSN by sa mohla predĺžiť do soboty, avšak jedine s cieľom dospieť k čo najväčšej zhode na rezolúcii o nahlásení Iránu BR OSN pre podozrenie z vývoja jadrových zbraní.
Po opakovaných varovaniach Irán oficiálne informoval šéfa MAAE Mohameda El Baradeiho, že jeho krajina v prípade nahlásenia BR OSN výrazne obmedzí spoluprácu a inšpekcie agentúry. Hrozí tiež obnovením všetkých mierových nukleárnych aktivít, ktoré dobrovoľne pozastavila, teda pokračovaním v plnom programe obohacovania uránu.
Dnes Irán tiež varoval, že po nahlásení najvyššiemu grémiu OSN bude považovať za bezpredmetný návrh Moskvy, aby presunul obohacovanie uránu na ruské územie. Takýto krok by umožnil väčšiu kontrolu procesu, ktorým by mohol získať materiál pre atómové zbrane.
Baradei vo štvrtok uviedol, že Irán má stále príležitosť zmierniť obavy medzinárodného spoločenstva. Zdôraznil, že aj v prípade schválenia rezolúcie nebude BR OSN záležitosť oficiálne prerokovávať skôr ako v marci.
Kuba, Venezuela, Sýria a viacero ďalších krajín zastúpených v rade MAAE boli naďalej proti rezolúcii, India sa naopak prikláňala k jej podporeniu. Egypt podľa diplomatov žiadal v texte zmienku o Blízkom východe bez jadrových zbraní, čo je narážka na odzbrojenie Izraela.
Krajiny EÚ - Británia, Francúzsko a Nemecko, ktoré vypracovali návrh rezolúcie, urobili v jej upravenej verzii len malé zmeny a ponechali v nej hlavnú požiadavku, aby MAAE poslala "kauzu Irán" do New Yorku.
Na schválenie rezolúcie je potrebná jednoduchá väčšina členov Rady guvernérov. Podľa diplomatov podpora Iránu medzi nimi klesá, odkedy sa Rusko a Čína postavili za nahlásenie Teheránu BR OSN.
Čína je zaviazaná k spolupráci s medzinárodným spoločenstvom na vyriešení otázky iránskeho jadrového programu. Vyhlásil to dnes čínsky minister zahraničných Li Čao-sing po schôdzke s ministrami zahraničných vecí trojky EÚ vo Viedni.
Šéf čínskej diplomacie sa explicitne nevyjadril, či jeho krajina bude hlasovať za predloženie otázky Iránu pred Bezpečnostnú radu OSN. Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana však oznámil, že má uistenia o čínskej podpore tohto odporúčania.
Čína podľa slov ministra Li Čao-singa dúfa v obnovenie rokovaní medzi Iránom a tzv. trojkou EÚ - Britániou, Francúzskom a Nemeckom. Irán sa však podľa jeho slov musí držať záväzkov, ktoré učinil.
Li taktiež dúfa v skoré obnovenie šesťstranných rokovaní v otázke severokórejského jadrového programu. Vyjadril ľútosť, že rozhovory narazili na ťažkosti pre nedôveru medzi Spojenými štátmi a Severnou Kóreou a verí, že na Kórejskom polostrove sa nenachádzajú žiadne jadrové zbrane.