
FOTO – ČTK
Generálneho riaditeľa spoločnosti Agrofert Holding, štyridsaťsedemročného Andreja Babiša jeho konkurenti v Českej republike volajú Richelieu českej chémie alebo Magnát.
Tieto prívlastky si vyslúžil úspešným prienikom na český poľnohospodársky a najmä chemický trh. Patria mu chemičky Precheza, Deza a Lovochemie, ktoré sú v ČR označované za „klenoty“, a len pred pár týždňami mu Zemanova vláda odklepla predaj šesťdesiattripercentného štátneho podielu v Unipetrole za niekoľko miliárd korún.
Babiš pritom priznáva, že s poradcom českého premiéra Miroslavom Šloufom sa pozná osobne, aj to, že na takýto biznis nemusí mať hotovosť – banky mu ochotne požičiavajú.
„Sú pre mňa svätí,“ hovorí tento podnikateľ s českým a so slovenským občianstvom. „Prvý úver som si zobral na dvadsaťpäť miliónov korún, dnes mám kapitálové účasti v päťdesiatich siedmich podnikoch.“
Len na Slovensku kontroluje firmy Berg, Savena, Prefert, IPF Conamis Investment, Soya Agrocenter či Agrofert Slovakia. Napriek tomu tvrdí, že ho Mečiarova vláda zo Slovenska „vyhnala“, a verejne sa stretáva len s prezidentom Rudolfom Schusterom, napríklad pri tenise.
Pravda však je, že na českom trhu sa začal pohybovať aj vďaka Mečiarovi – v septembri 1992 zašiel na vedenie Petrimexu, ktoré informoval, že 1. januára 1993 vznikne samostatná SR, a navrhol zriadiť v ČR dcérsku spoločnosť. Tak vznikol Agrofert, s. r. o., s imaním stotisíc korún, štyrmi zamestnancami a Babišom: „Spoločnosť mala štyri miestnosti, v jednej z nich som mal sprchovací kút, posteľ, kuchyňu a pracovný stôl.“
Toto provizórium vraj trvalo rok, dnes má Agrofert za rok 2001 konsolidované tržby štyridsaťpäť miliárd korún a plánovaný zisk po zdanení tri miliardy. Babiš je jeho štyridsaťpäťpercentným vlastníkom a pred dvoma rokmi dosahoval jeho ročný plat tri milióny českých korún hrubého. Hovorí, že prvý biznis urobil ako šestnásťročný – investoval do pozemku, ktorý z nostalgie dodnes vlastní.
Doteraz „jedinými šrámami“ na Babišovej povesti bolo prevalenie jeho údajnej spolupráce so Štátnou bezpečnosťou a prešetrovanie aktivít jeho spoločnosti pri ovládnutí Lovochemie českou políciou. Išlo tam o podozrenie, či podnik, ktorý zastupoval, neeliminoval navršovaním svojich akcií iného akcionára, ktorý skrachoval a mal voči štátu polmiliardový dlh. Ten vraj teraz zaplatia daňoví poplatníci.
Štát si, naopak, jeho podnikanie v Čechách pochvaľuje, lebo pravidelne odvádza dane a tie nie sú zanedbateľné. Médiá sa o ňom vyjadrujú opatrne.
Keď sa redaktor Českej televízie lúčil s podnikateľom po rozsiahlom interview, Babiš mu so smiechom povedal: „A ak tam napíšete nejaké sračky, mám dobrých právnikov.“
Pravda však je, že za slovenskú stranu s denníkom SME komunikovala len magisterka práva bez doktorátu.
A čo hovorí Andrej Babiš na margo označenia za agenta ŠtB s krycím menom Bureš?
„Spoluprácu som nepodpísal. Musel som podpisovať iba protokoly a výpovede. Tí, čo pracovali v oblasti zahraničného obchodu, vedia, že ŠtB bola súčasťou života.“
Agent ŠtB bol jednou z najvyšších pozícií spolupracovníka komunistickej tajnej služby. DAŠA MATEJČÍKOVÁ