Belehrad 2. februára (TASR) - Belehradské letisko pomenujú po Nikolovi Teslovi, geniálnom americkom vynálezcovi srbského pôvodu. 2. februára o tom rozhodla srbská vláda. Rozhodnutie o premenovaní letiska je najnovším ťahom v tichom, ale dlhodobom boji o Teslovu slávu, ktorý prebieha medzi Srbskom a susedným Chorvátskom.
Tesla sa narodil v roku 1856 srbským rodičom v dedine Smiljan - v tom čase na území Rakúsko-Uhorska, teraz v Chorvátsku. Tesla získal vzdelanie v Európe a v roku 1885 sa vysťahoval do USA, kde jeho vynálezy v oblasti striedavého prúdu zmenili svet.
Keď Tesla v roku 1943 zomrel v New Yorku, bol majiteľom viac ako 100 patentov pokrývajúcich každý aspekt výroby a distribúcie elektriny - vrátane oblasti rádiových vĺn a moderného konceptu radaru. V novembri 2005 Chorvátsko rozhodlo, že tento rok pri príležitosti 150. výročia Teslovho narodenia zorganizuje konferencie a prednášky o jeho diele. Chorvátska vláda poskytla peniaze na rekonštrukciu jeho domu, ktorý plánuje premeniť na múzeum. V Belehrade Múzeum Nikolu Teslu otvorili ešte v roku 1952. Múzeum vlastní viac ako 150.000 dokumentov a rukopisov, časti jeho laboratória, osobné predmety a urnu s popolom vynálezcu, ktorú z USA previezli po druhej svetovej vojne.
Fyzik Niels Bohr svojho času označil Teslov vynález viacfázového systému a vysokofrekvenčných oscilácií za "základ pre rozvoj úplne nových podmienok pre priemysel a rádiovú komunikáciu, s hlbokým dopadom na celú civilizáciu".
Srbsko a Chorvátsko boli súčasťou Juhoslávie, po rozpade federácie však v prvej polovici 90. rokov zvádzali tvrdú vojnu o územie.
V Chorvátsku bolo dedičstvo Teslu v 90. rokoch bagatelizované kvôli jeho etnickému pôvodu. V nedávnych prieskumoch ho však obyvatelia krajiny zaradili medzi najväčších synov Chorvátska. Medzičasom si však začalo Teslovo dedičstvo nárokovať Srbsko. Sám oslavovaný vedec nebol politicky založený. V 30. rokoch médiá citovali jeho vyhlásenie, že je "rovnako hrdý na svojich srbských rodičov i chorvátsku domovinu". Americké občianstvo získal v roku 1891.
Tesla objavil princíp rotujúceho magnetického poľa, ktorý je základom pre väčšinu technológií založených na striedavom prúde. Medzi jeho vynálezy patria aj žiarivky, Teslov indukčný motor a Teslova cievka.
V roku 1885 George Westinghouse, šéf Westinghouse Electric Company, kúpil patentové práva na Teslove systémy dynám, transformátorov a motorov. Westinghouse použil Teslove systémy pri osvetľovaní výstavy World's Columbian Exposition konanej v roku 1893 v Chicagu.
V roku 1887 si Tesla v New Yorku postavil laboratórium, kde vykonával celú škálu experimentov - od výskumu elektrickej rezonancie po štúdie rôznych osvetľovacích systémov.
Na internete:
www.neuronet.pitt.edu/~bogdan/tesla/
www.pbs.org/tesla/
www.teslasociety.com/
www.tesla-museum.org