Washington 3. marca (TASR) - Parlament amerického štátu Iowa schválil zákon, na základe ktorého sa anglický jazyk stane úradným jazykom okamžite po tom, ako ho podpíše tamojší guvernér. Zákon podporuje 81 percent obyvateľov štátu, hoci vplyvný miestny denník Des Moines Register ho nazval demonštráciou arogancie.
Iowa sa stane desiatym štátom americkej únie, kde od roku 1995 schválili angličtinu za úradný jazyk. Ďalšími sú Aljaška, Georgia, Montana, New Hampshire, Južná Dakota, Utah, Virgínia, Wyoming a Missouri. V Spojených štátoch rastie podpora, aby anglický jazyk bol oficiálnym úradným jazykom, ak text zákona nebude znevažovať tých, ktorí po anglicky v Spojených štátoch nehovoria.
Kritici tejto myšlienky tvrdia, že anglický jazyk presadzuje tá časť Američanov, ktorí sú proti imigrantom, cítia sa ohrození diverzitou spoločnosti a nevidia potrebu dať občianske práva tým, ktorí používajú jazyk menšín. Organizácia American Civil Liberties nazvala zákon o angličtine obmedzovaním práv tých, ktorých znalosť anglického jazyka nie je dostatočná.
Federálna vláda vo Washingtone presadzuje politiku mnohojazyčnosti a kým sa na tejto politike nič nezmení, zákony jednotlivých štátov nebudú v tomto smere účinné, tvrdia odborníci. Dôkazom toho bola nedávna politická debata dvoch kandidátov na úrad guvernéra v štáte Texas.
Kandidáti v televíznej debate Dan Morales a Tony Sanchez začali debatu v anglickom jazyku a po hodine prešli na španielčinu. Štáty, ktoré schválili anglický jazyk za úradný, vydávajú všetky úradne dokumenty, vrátane vodičských preukazov, volebných lístkov, sobášnych dokumentov v anglickom jazyku. Tí, ktorí uprednostňujú myšlienku anglického úradného jazyka, sú presvedčení, že jazyk je spojivom, ktoré zjednocuje jednotlivé sociálne skupiny. Toto je aj postoj mimovládnej organizácie English First, ktorá má 150 tisíc členov. Organizácia je presvedčená, že bilingválne školstvo nie je efektívne. Hlavným terčom útoku tejto skupiny je dekrét 13166 pochádzajúci z obdobia vlády prezidenta Billa Clintona, ktorý žiada, aby osoby, ktoré dostatočne nehovoria po anglicky, mali prístup ku všetkým vládnym službám. Na základe tohto dekrétu federálna vláda poskytuje úradne dokumenty súvisiace najmä so zdravotníckymi a inými službami v mnohých jazykoch a má v úradnom styku s občanmi k dispozícii tisíce prekladateľov.
Stúpenci anglického úradného jazyka tvrdia, že Clintonov dekrét je kontraproduktívny, pretože neprispieva k tomu, aby sa imigranti učili po anglicky. Tento argument nie je ničím novým. Významní americkí politici Benjamin Franklin, John Adams, Theodore Roosevelt boli stúpenci myšlienky angličtiny ako úradného jazyka. Máme jednu zástavu a musíme mať aj jeden spoločný anglicky jazyk, veľakrát argumentoval prezident Theodore Roosevelt.
(spolupracovník TASR William Guard) mak juh