Bern 3. marca (TASR) - Švajčiarski voliči sa v dnešnom referende miernou väčšinou hlasov vyslovili za vstup ich krajiny do Organizácie Spojených národov (OSN).
Za pričlenenie k 189-člennej svetovej organizácii sa vyslovilo 54,6 percenta Švajčiarov a 12 z 23 kantónov, potvrdil hovorca vlády Achille Casanova. Na všeľudovom hlasovaní sa zúčastnilo 58 percent oprávnených voličov, čo je významný nárast v porovnaní s dvoma predchádzajúcimi referendami. Na nich sa zúčastnilo len 40 a 50 percent Švajčiarov.
Voliči tým dali federálnej vláde právomoc adresovať generálnemu tajomníkovi OSN žiadosť o prijatie Švajčiarska, ktoré by sa stalo 190. členským štátom tejto organizácie. Stať by sa tak mohlo už počas nadchádzajúceho Valného zhromaždenia OSN na jeseň tohto roku.
Okamžite po zverejnení výsledkov švajčiarsky minister zahraničných vecí Joseph Deiss oznámil úmysel jeho krajiny vstúpiť do OSN súčasnému generálnemu tajomníkovi organizácie Kofimu Annanovi.
Švajčiarsko a Vatikán sú jedinými krajinami sveta, ktoré nie sú členmi OSN.
Najväčšiu podporu, takmer 67 percent, získala myšlienka vstupu do OSN v Ženevskom kantóne, kde sídlia mnohé inštitúcie OSN. Najväčšia polarizácia nastala medzi západnou provstupovo orientovanou polovicou krajiny a východnou časťou, kde sa naopak voliči vyslovili proti OSN s výnimkou Zürichu. Práve tento kantón je s 1,2 miliónmi obyvateľov najľudnatejší.
Za hlasovali aj viaceré germanofónne kantóny - Luzern, Bern i juhošvajčiarsky kantón Valais. V predchádzajúcom referende s rovnakou otázkou odmietli v roku 1986 tri štvrtiny voličov i všetky kantóny vstup do OSN.
Kofi Annan privítal dnešné hlasovanie švajčiarskych voličov, vyhlásil hovorca OSN Fred Eckhard. Podľa neho generálny tajomník OSN s radosťou privítal toto "vyjadrenie viery v prácu a myšlienky organizácie. Vstup Švajčiarska do OSN dá tejto krajine plný a vplyvný hlas uprostred organizácie a znamená dôležitú etapu v úsilí o dosiahnutie univerzálnosti organizácie," dodal Annan.