Brusel 2. februára (TASR) - Európsky parlament vyzval dnes členské štáty Európskej únie a Európsku komisiu na nulovú toleranciu násilia páchaného mužmi na ženách. Poslanci sa zhodli na tom, že tento druh násilia treba považovať za porušovanie ľudských práv odrážajúce nerovnoprávne postavenie mužov a žien v spoločnosti.
Európsky zákonodarný zbor požaduje prijatie opatrení na pomoc obetiam násilia a vytvorenie lepšej a preventívnejšej stratégie zameranej na páchateľov a potenciálnych páchateľov.
Parlament preto vyzýva všetky členské štáty únie, aby okrem iného uznali manželské sexuálne násilie a znásilnenie v partnerskom vzťahu za trestný čin a nebrali ako poľahčujúcu okolnosť alkoholický stav. V prípade znásilnenia žiada EP zabezpečenie bezplatného lekárskeho vyšetrenia s cieľom zistiť prípadné ochorenia. Pri násilí na "ochranu cti", či mrzačení ženských pohlavných orgánov EP požaduje, aby sa v únii neuznávali kultúrne tradície za poľahčujúce okolnosti, aby sa zabezpečil obetiam prístup k spravodlivosti a aby sa považovali za obete násilia aj deti, ktoré boli svedkami násilia na svojich matkách.
Prioritou Európskej únie sa musí stať tiež zastavenie a zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov. EP vyzval komisiu, aby vypracovala strategický prístup na európskej úrovni s cieľom ukončiť takéto prípady v EÚ. Treba takisto vytvoriť jednotný systém ich zaznamenávania v rámci únie. Členské štáty majú tiež vytvárať programy pre obete násilia a umožniť im začleniť sa do pracovného trhu, čím sa im zaistí ekonomická nezávislosť.
K téme sa vyjadrili aj slovenské poslankyne. Podľa Anny Záborskej treba dať jasne najavo, že násilie na ženách je neprijateľné. Irena Belohorská konštatovala, že veková hranica obetí sa stále znižuje, odhaľovanie vinníkov je sporadické a zväčša prichádza neskoro. Ďalšia slovenská poslankyňa Zita Pleštinská pripomenula, že v niektorých krajinách, najmä v postkomunistických, sa o tejto téme dlho mlčalo.
Podľa odhadov zomrie v Európe ročne minimálne 700-900 žien v dôsledku násilia zo strany partnera, pričom niektoré organizácie považujú tento údaj za podhodnotený. Problematika násilia na ženách sa pritom týka žien zo všetkých sociálnych skupín a všetkých členských krajín EÚ.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) ed