"Nemôžeme sa takto dookola točiť. Predstavuje to pre našu prácu veľký, veľký problém," uviedol Prodi pred dnešnou návštevou členov EK v Štokholme pre švédsky denník Dagens Nyheter.
Podľa súčasného systému sa všetky členské krajiny EÚ striedajú v predsedníctve po šiestich mesiacoch. V uplynulom polroku predsedalo pätnástke Francúzsko, teraz je to Švédsko a v druhej polovici roka to bude Belgicko. Počas predsedníctva sa na území predsedajúcej krajiny koná množstvo stretnutí ministrov, veľvyslancov, expertov a úradníkov, ako aj dve vrcholné schôdzky prezidentov a premiérov.
Podľa Prodiho je zložité pracovať a udržiavať kontinuitu, keďže každá krajina má vlastnú kultúru či spôsoby vyjednávania a rôznych ľudí. Rotačný systém bude ešte ťažšie zvládnuť po rozšírení, keď bude mať únia možno až 27 členov.
Prodi však nevidí možnosť, že by v dohľadnej dobe mohol byť princíp rotujúceho predsedníctva nahradený. Každá krajina musí mať totiž možnosť dokázať, že je schopná viesť záležitosti EÚ. "Z dlhodobého hľadiska však nie je možné takto pokračovať," vyhlásil šéf komisie.
Európska komisia je práve dnes na inauguračnej návšteve Štokholmu, ktorou sa prakticky začína švédske predsedníctvo v EÚ. Potrvá do 30. júna.