Vatikán 1. februára (TASR) - Ján Pavol II. nechcel odstúpiť z pápežského úradu, lebo sa obával, že jeho prípad by sa mohol stať nebezpečným precedensom pre jeho nástupcov, ktorí by mohli byť terčom nátlaku, aby sa postu vzdali. Vo svojej knihe to tvrdí španielsky kardinál Julian Herranz.
Odvoláva sa pritom na rozhovor, ktorý mal 17. decembra 2004 s dlhoročným osobným tajomníkom Jána Pavla II., terajším krakovským arcibiskupom Stanislawom Dziwiszom.
Ich rozhovor sa týkal aj možnej pápežovej rezignácie z úradu, pričom Dziwisz vysvetlil, prečo chce Ján Pavol II. zotrvať na Petrovom stolci až do smrti. V súlade s kánonickým právom sa pápež môže vzdať úradu, ak chce, Dziwisz však Herranzovi povedal, že Ján Pavol II. nechce rezignovať, pretože cíti, že bol do úradu povolaný samotným Kristom a úplne sa odovzdal do Božej prozreteľnosti.
V dejinách katolíckej cirkvi sa pápežského postu vzdalo nie viac ako desať pápežov. Najznámejším z nich je Celestín V., ktorý sa stal pápežom v roku 1294 vo veku 85 rokov a o päť mesiacov odstúpil, lebo sa domnieval, že na to nestačí. Žil v ústraní a keďže sa jeho nástupca Bonifác VIII. obával, že Celestín by sa mohol stať protipápežom, dal ho strážiť.
Španielsky kardinál sa v knihe zmieňuje aj o pápežovi Pavlovi VI., o ktorom tvrdí, že napísal abdikačný list a ukryl ho na mieste známom len jeho osobnému tajomníkovi. Ten ho mal zverejniť v prípade, že by Pavol VI. nebol schopný riadiť cirkev.
Herranz, ktorý je blízky konzervatívnemu hnutiu Opus Dei, v knihe nazvanej V blízkosti Jericha: Spomienky na roky so sv. Josemaríom a Jánom Pavlom II. popisuje aj vzťahy zosnulého pápeža so zakladateľom Opus Dei Josemaríom Escrivá de Balaguer.
1 pel ed