Los Angeles 1. februára (TASR) - Vedci potvrdili, že takzvaná desiata planéta, ktorú objavili minulý rok, je väčšia než Pluto. Ani to však pravdepodobne neutíši horlivú diskusiu o tom, pri akom rozmere vesmírneho objektu možno hovoriť už o planéte.
Astronómovia, ktorí objavili malé ľadovo-kamenné teleso - neformálne označené ako UB313 - pôvodne uviedli len hrubý odhad veľkosti, ktorý odvodili zo žiarivosti telesa. Iná skupina astronómov však prišla s údajom, ktorý sa považuje za pravdepodobne prvý výpočet priemeru planéty UB313.
Na základe meraní vyžiareného tepla nemeckí vedci pod vedením Franka Bertoldiho z Bonnskej univerzity vyrátali priemer UB313 na približne 3000 kilometrov. To znamená, že nová planéta je väčšia než Pluto - dosiaľ posledná známa obežnica Slnka, ktorá má priemer len 2300 kilometrov.
"Teraz bude ešte ťažšie oprávniť zaradenie Pluta do kategórie planét, ak telesu UB313 nebude priradený rovnaký štatút," uviedol Bertoldi na margo najnovších zistení, ktoré prináša dnešné vydanie časopisu Nature.
Mnohí astronómovia pochybujú o tom, či je Pluto vôbec planéta a či by malo zostať zaradené v tejto kategórii. Problémom je, že v tomto smere neexistuje pre planétu žiadna oficiálna definícia. Mnohí preto považujú problém Pluta a následne objavených objektov podobnej veľkosti za šancu na stanovenie hraníc, ktoré by aspoň veľkosťou vymedzovali tento pojem.
Astronóm z Kalifornského technologického ústavu Michael Brown, ktorý vlani v júli objavil UB313 a ohlásil ho odbornej verejnosti, považuje výpočty nemeckých vedcov za vierohodné. Brown už predtým naznačil, že objekt UB313 je zrejme väčší než Pluto, a odhadol jeho pravdepodobný priemer medzi 2250 až 3500 kilometrov.
Priemerná vzdialenosť Pluta od Slnka je 39 astronomických jednotiek (AU). Jedna AU označuje priemernú vzdialenosť Zeme od Slnka a meria 149 598 000 kilometrov. Ak bude objekt UB313 oficiálne potvrdený ako 10. planéta, pôjde o najvzdialenejšie známe teleso našej slnečnej sústavy.