Uviedol to dnes francúzsky minister zahraničných vecí Philippe Douste-Blazy.
"V marci bude Bezpečnostná rada môcť konať, ak to bude potrebné. Mysliteľný je celý rad sankcií," vyhlásil Douste-Blazy pre noviny Le Parisien. "Irán predstavuje zložitý problém pre medzinárodné spoločenstvo, medzinárodnú bezpečnosť a stabilitu Blízkeho východu. Musíme reagovať pevne, efektívne a jednotne."
Šéf britskej diplomacie Jack Straw medzitým oznámil, že v priebehu dňa sa v Londýne stretne s iránskym rezortným kolegom Manúčahrom Mottakim. Plánuje mu povedať, že Teherán by nemal vnímať jednotný postoj medzinárodného spoločenstva ako hrozbu, ale ako "poslednú šancu" presvedčiť svet, že jeho jadrový program je mierový.
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínidžád dnes nahnevane odmietol medzinárodný tlak s tým, že jeho krajina sa nevzdá práva na vývoj mierového nukleárneho programu.
Teherán trvá na tom, že zámerom jeho jadrového programu je výlučne výroba energie. Západné i ďalšie krajiny však islamskú republiku podozrievajú z tajného vývoja atómových zbraní, čo viedlo päť stálych členov BR OSN k výzve, aby bola záležitosť postúpená najvyššiemu grémiu svetovej organizácie.
Rada guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) by na mimoriadnom zasadnutí vo štvrtok mala podľa očakávaní rozhodnúť, že BR OSN predloží správu o Iráne. Iránski činitelia pohrozili, že v takomto prípade ich krajina ukončí neohlásené inšpekcie MAAE, s ktorými súhlasila na základe tzv. dodatkového protokolu k Zmluve o nešírení jadrových zbraní (NPT).