Freetown 2. marca (TASR) - Prezident západoafrického štátu Sierra Leone Ahmad Tejan Kabbah zrušil v piatok výnimočný stav v krajine, čím umožnil politickým stranám kampaň pred májovými všeobecnými voľbami. Výnimočný stav trval v krajine od roku 1998, keď súčasný prezident Kabbah získal moc v štáte za pomoci regionálnych síl a ukončil tak vládu vojenskej junty spolupracujúcej s povstalcami.
Viac ako desaťročie násilného konfliktu v Sierre Leone skončilo oficiálne v januári, keď mierové jednotky OSN odzbrojili viac než 47.000 bojovníkov povstaleckého zoskupenia Zjednotený revolučný front (RUF) a vládne milície. "Som šťastný, že môžem vyhlásiť, že podmienky pre zachovávanie výnimočných opatrení pre bezpečnosť a verejný poriadok v Sierre Leone už ďalej neexistujú," uviedol prezident Kabbah v piatok v prejave vysielanom rozhlasom a televíziou. Na základe výnimočného stavu boli zakázané verejné mítingy, čo by sťažovalo kampaň pred prezidentskými a parlamentnými voľbami. Tie sa uskutočnia 14. mája.
"Hra politiky teraz prebieha a môžeme slobodne hovoriť k našim ľuďom," uviedol Abú Turay z politickej strany Všeľudový kongres. Súčasnú hlavu štátu Kabbaha zvolili za prezidenta v roku 1996, avšak hlasovanie sa uskutočnilo iba v oblastiach pod kontrolou vlády. Niektorí povstalci dokonca stínali ruky tým voličom, ktorých prichytili pri hlasovaní.
Ako píše britská agentúra Reuters, zrušenie výnimočného stavu vrhne nové svetlo na prípad povstaleckého vodcu RUF Fodaya Sankoha, ktorého na základe pravidiel o výnimočnom stave zadržiavali bez obvinenia od mája 2000.
Hoci chcú povstalci prostredníctvom novovytvorenej politickej strany postaviť Sankoha do volieb ako svojho kandidáta, predstavitelia vlády sú iného názoru. Tvrdia, že povstalecký vodca sa bude pravdepodobne zodpovedať pred súdom z vojnových zločinov a nie je šanca, že ho prepustia pred uskutočnením volieb. Sankoh totiž stál za vypuknutím občianskej vojny v roku 1991, keď ho v tomto úsilí podporoval libérijský prezident Charles Taylor.
Zrušenie prísnych bezpečnostných opatrení v Sierre Leone prichádza iba tri týždne po tom, čo výnimočný stav vyhlásili susednej Libérii. V tejto krajine tiež panuje nepokojná situácia, keď sa tunajší povstalci od roku 2000 pokúšajú o zvrhnutie prezidenta Taylora.
Taylor, Kabbah a guinejský prezident Lansana Conte sa v stredu stretnú na mierových rozhovoroch v Maroku, kde budú hľadať spôsoby, ako zastaviť násilie v tejto časti západnej Afriky. Diplomati sú však skeptickí, čo sa týka dosiahnutia akýchkoľvek konkrétnych výsledkov.