Viedeň 2. marca (TASR) - Generálny tajomník ultrapravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Karl Schweitzer dnes "privítal jasné stanovisko" poslankyne nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Eriky Steinbachovej k otázke Benešových dekrétov.
Schweitzer zároveň ostro kritizoval postoj predsedu českého parlamentu Václava Klausa. "Nie prvýkrát sa FPÖ zaslúžila o to, že Benešove dekréty sa stali témou aj na európskej úrovni," zdôraznil predstaviteľ slobodných.
Podľa neho nie sú dekréty napriek niektorým stanoviskám žiadnou bilaterálnou záležitosťou, ale spoločnou európskou problematikou. "Tvrdenie Václava Klausa, že cieľom tohto snaženia je prepísanie dejín a zmena výsledkov druhej svetovej vojny, sú maximálne neseriózne," podčiarkol Schweitzer.
Klaus by si mal podľa neho konečne uvedomiť, že Benešove dekréty odporujú ľudským právam a sú nezlučiteľné s právom Európskej únie. "Benešovými dekrétmi sa legalizovalo vyvlastnenie, odsuny a národnostné vraždy, činy, za ktoré momentálne stojí pred súdom napríklad bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič. Pre Benešove dekréty nesmie byť v EÚ žiadne miesto, v opačnom prípade povedie európska myšlienka do absurdna," dodal Schweitzer.
Podľa neho je aj v najužšom záujme ČR nájsť riešenie v tejto veci. "Iba ten, kto si je načistom s minulosťou, môže byť pánom svojej budúcnosti. S príťažou odporujúcou ľudským právam sa nedá stavať spoločná Európa. Dekréty musia byť zrušené, je to dlhom voči budúcim generáciám," uzavrel Schweitzer.
Steinbachová, ktorá je predsedníčkou Zväzu odsunutých, vyzvala nemeckého spolkového kancelára Gerharda Schrödera, aby spojil otázku zrušenia Benešových dekrétov so vstupom ČR do EÚ. Pre nemecký denník Welt am Sonntag Steinbachová uviedla, že tón, akým najnovšie útočí český premiér Miloš Zeman, musí vyvolať opatrnosť.
"Kto v roku 2002 nie je schopný politicky sa dištancovať od udalosti, ktorá odporuje všetkým normám ľudských práv, spochybňuje pripravenosť jeho krajiny na vstup do EÚ", uviedla Steinbachová.
Podľa nej je odstránenie zákonov odporujúcich ľudským právam a spracovanie odsunu v zmysle ľudských práv úlohou, ktorou sa musí Poľsko, ČR a Slovinsko zaoberať ešte pred vstupom do EÚ. Maďarsko a Estónsko túto kapitolu už vypracovalo, cituje Steinbachovú nemecká tlačová agentúra DPA.