Brusel/Naí Dillí 30. januára (TASR) - Iránski predstavitelia predstavia dnes Európskej únii kompromisný plán s cieľom zamedziť nahláseniu svojej krajiny Bezpečnostnej rade OSN. Informoval o tom diplomat oboznámený s pozíciou Iránu.
Nové návrhy Teheránu majú prísť len niekoľko hodín pred kľúčovým stretnutím v Londýne, na ktorom sa budú EÚ a USA snažiť presvedčiť Rusko a Čínu, aby podporili postúpenie sporu okolo iránskeho jadrového programu BR OSN.
Podľa hovorkyne EÚ sa predstavitelia tzv. skupiny EÚ3 - Británie, Francúzska a Nemecka - stretnú s iránskymi činiteľmi v Bruseli, aby si vypočuli návrhy. Nie sú však plánované žiadne rokovania.
Irán by sa podľa svojho návrhu snažil dohodnúť s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE) na tom, aký rozsah obohacovania uránu môže uskutočňovať pre výskum a vývoj. Ostatných súvisiacich aktivít by sa zdržal a súhlasil by zároveň s návrhom Moskvy, aby presunul výrobu jadrového paliva na ruské územie.
Teherán by tiež začal s krajinami EÚ3 rozhovory o rozsahu obohacovania uránu. Ak by do dvoch rokov nepriniesli výsledky, považoval by za oprávnené začať s ním na priemyselnej úrovni. Irán tiež chce, aby ústrednú úlohu v podpore novej iniciatívy zaujala Čína, Rusko sa k nej predbežne vyjadrilo pozitívne, dodal diplomat.
Západ sa obáva, že Irán využije jadrovú technológiu na vývoj atómových zbraní. Teherán trvá na tom, že jeho jadrový program má za cieľ výlučne mierovú výrobu energie.
EÚ a USA žiadajú nahlásenie prípadu BR OSN. S cieľom prediskutovať tento krok zasadne vo štvrtok Rada guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), dozornej agentúry OSN.
Vysokí indickí predstavitelia dnes uviedli, že India sa na hlasovaní v Rade guvernérov MAAE plánuje zdržať hlasovania. Odôvodnili to vyjadreniami veľvyslanca USA v Indii, podľa ktorého by postoj Naí Dillí v otázke Iránu mohol ohroziť indicko-americkú dohodu o spolupráci v oblasti civilnej jadrovej technológie.