Brusel 30. januára (TASR) - Problematika Západného Balkánu, situácia v Bielorusku, na Blízkom východe, v Iraku, Iráne a Afganistane sú spolu s ďalšími témami na programe dvojdňového zasadnutia ministrov zahraničných vecí, ktoré sa dnes začalo v Bruseli. Slovensko zastupuje šéf diplomacie Eduard Kukan.
Rada EÚ pre všeobecné záležitosti a vonkajšie vzťahy (GAERC) prediskutuje situáciu na Blízkom východe po minulotýždňových palestínskych parlamentných voľbách, v ktorých zvíťazilo radikálne hnutie Hamas. Ministri chcú v tejto súvislosti zdôrazniť, že násilie a teror nie sú kompatibilné s demokratickými procesmi.
Očakáva sa, GAERC vyjadrí ľútosť nad úmrtím kosovského prezidenta Ibrahima Rugovu a vyzve všetky kosovské strany a lídrov na spoluprácu pri rokovaniach o budúcom štatúte Kosova. Rada by sa tiež mala zaoberať ústavnou reformou v Bosne a Hercegovine, pričom vymenuje Christiana Schwarza-Schillinga za osobitného predstaviteľa EÚ pre túto krajinu. V otázke Srbska a Čiernej Hory sa predpokladá vyslovenie podpory misii osobitného vyslanca EÚ pre prípravu čiernohorského referenda Miroslava Lajčáka. Šéfovia diplomacií chcú tiež opakovane zdôrazniť význam úplnej spolupráce Srbska a Čiernej Hory ako aj Bosny a Hercegoviny s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu a chcú vyzvať obidve krajiny na uskutočnenie rozhodujúcich krokov vedúcich k predvedeniu hľadaných vojnových zločincov, najmä Ratka Mladiča a Radovana Karadžiča, pred haagsky tribunál.
Rada EÚ sa bude takisto venovať marcovým prezidentským voľbám v Bielorusku. EÚ je znepokojená zhoršujúcou sa situáciou v oblasti demokracie, ľudských práv a politickej slobody v Bielorusku. Ministri chcú preto vyzvať bieloruské úrady, aby zaistili spravodlivý priebeh volieb a umožnili medzinárodným pozorovateľom monitorovať ich.
Na programe rokovaní je tiež obnovenie iránskeho jadrového programu, vývoj v Iraku po decembrových voľbách a situácia v Afganistane, ktorá bude hlavným bodom medzinárodnej konferencie v dňoch 1.-2. februára v Londýne.
Súčasťou agendy sú aj vzťahy EÚ s Latinskou Amerikou, kde sa rozšírená únia stala najväčším zahraničným investorom a hlavným obchodným partnerom pre mnohé krajiny.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh