Coolum 2. marca (TASR) - Predstavitelia krajín britského Spoločenstva národov (Commonwealth) sa dnes v austrálskom Coolume dohodli, že zo svojich radov vylúčia akýkoľvek členský štát, ktorý pomáha, financuje alebo poskytuje útočisko teroristom. Okrem problému terorizmu diskutovali aj o otázke členstva Pakistanu a Zimbabwe v tejto organizácii. Pakistan do svojich radov naspäť neprijali a o Zimbabwe zatiaľ nerozhodli.
V prvom dôležitom vyhlásení štvordňového zasadania predstavitelia Commonwealthu uviedli, že sa dohodli na "akčnom pláne proti terorizmu", na základe ktorého členovia budú konať tak, aby zastavili zneužívanie finančných systémov a zmrazili a skonfiškovali účty teroristov. Podľa účastníkov stretnutia je pranie špinavých peňazí hlavným problémom malých členských štátov Commonwealthu, z ktorých väčšina sú malé národy v Karibiku a Pacifiku. Taktiež ponúkli pomoc pri príprave zákonov a smerníc pre členské krajiny. "Všetci potrebujeme aktualizovať našu legislatívu, aby sme sa vysporiadali s terorizmom, hlavne s otázkami ako financovanie a zničenie teroristických organizácií," uviedla novozélandská premiérka Helen Clarková.
Konanie summitu 54 krajín Commonwealthu, ktorý sa uskutočňuje každé dva roky, odložili minulý rok po teroristických útokoch 11. septembra na Spojené štáty. Teraz prebieha na veľmi prísnych bezpečnostných opatrení vo výletnom stredisku na pobreží austrálskeho štátu Queensland.
Okrem terorizmu hovorili predstavitelia summitu o otázke členstva dvoch krajín - Pakistanu a Zimbabwe. Zatiaľ čo v prípade Pakistanu išlo o opätovné prijatie, v prípade Zimbabwe o vylúčenie.
Pakistan vylúčili z britského Spoločenstva národov v roku 1999 po ozbrojenom puči, keď sa k moci dostal súčasný prezident Parvíz Mušarráf. Účastníci summitu uviedli, že táto krajina urobila len príliš malý pokrok pre návrat k demokracii, aby mohla byť prijatá späť.
O zotrvaní Zimbabwe v organizácii rozhodnú predstavitelia Commonwealthu až v nedeľu. Ako dôvody vylúčenia tejto africkej krajiny z britského Spoločenstva národov sa uvádza porušovanie demokratických princípov v súvislosti s predvolebnou kampaňou prezidenta Roberta Mugabeho.