Londýn 26. marca (TASR) - Aspoň v jednej oblasti si môže slintačkou a krívačkou sužovaná labouristická vláda Tonyho Blaira vydýchnuť - podľa oficiálnych štatistík, minulý mesiac klesol počet žiadateľov o azyl vo Veľkej Británii na najnižšiu hodnotu za ostatných 20 mesiacov.
Ako píše denník Times, celkový počet žiadateľov sa momentálne pohybuje okolo čísla 49.000, čo je menej, ako keď prišli labouristi k moci. Za uplynulý mesiac požiadalo o britský azyl 5520 ľudí, britské úrady však vyhoveli len ôsmim percentám žiadateľov a ďalším 14 percentám udelili povolenie na dočasný pobyt.
Prioritou ministra vnútra Jacka Strawa je teraz postarať sa o odchod čo najväčšieho počtu neúspešných žiadateľov z Británie. Tento rok by to malo byť až 30.000 ľudí, dodáva denník.
Azylová politika je už dlhší čas "slabým miestom" labouristickej vlády. Britániu v ostatných rokoch doslova zaplavili imigranti. Vodca opozičných konzervatívcov William Hague obvinil Blaira z toho, že z Británie urobil hlavné mesto Európy pre azylantov.
Podľa údajov Úradu vysokej komisárky OSN pre utečencov (UNHCR) je Londýn na šiestom mieste v rebríčku európskych krajín podľa počtu žiadateľov o azyl vzhľadom na počet obyvateľov. Na prvom mieste v zozname figuruje Belgicko, kde na 1000 obyvateľov pripadá 3,72 žiadostí o azyl, za ním nasledujú Holandsko, Írsko, Rakúsko a Dánsko.
Organizácie zastupujúce utečencov kritizujú britskú vládu za jej prístup k vybavovaniu žiadostí. Mnohé boli podľa nich zamietnuté bez dostatočného prešetrenia len kvôli nesprávne vyplneným dotazníkom, alebo neúčasti na pohovore. Nadácia pre starostlivosť o obete mučenia kritizovala britských politikov za to, že sa údajne viac zamerali na ekonomické motívy niektorých imigrantov.
20 BBC lb ed