Vyšetrovanie ukázalo, že odsúdený a neskoršie omilostený muž mohol prezidenta oklamať. Stalo sa tak v prípade Tomáša Celundu odsúdeného za vydieranie na päť rokov vezenia, uvádza dnešná Mladá fronta dnes.
Prezident Celundovi trest odpustil na jeseň roku 2000, pretože pomohol odhaliť policistov z Hradca Králové, ktorí mu za úplatok ponúkali zariadenie prezidentskej milosti. Teraz sa však podľa MfD ukázalo, že obvinení detektívi milosti za peniaze neponúkali. "Je nepochybné, že skutok, z ktorého boli podozrievaní, sa nestal," odôvodnil vyšetrovateľ, prečo zastavil stíhanie oboch detektívov.
Celunda nedostal milosť len kvôli tomu. V okamihu, keď bola udeľovaná, boli argumenty v jej prospech niekoľkoročné, napríklad rodinné dôvody. Tu to vidím ako akýsi dodatok," povedal hovorca prezidenta Ladislav Špaček. Podľa neho prezident nikdy nevzal odpustenie trestu späť.
Postup, ktorý viedol k udeleniu milosti, odporučil Celundovi podľa MfD bývalý disident John Bok, zakladateľ Spolku na ochranu nezávislej justície Šalamoun. Bok, ktorý je najčastejším a zároveň najúspešnejším žiadateľom o milosť pre odsúdených, je dodnes o vine policistov z Hradca Králové presvedčený.
Za udeľovanie milostí býva Havel často kritizovaný. Niektorí odporcovia prezidentských milostí označujú túto za feudálny prežitok. Vlani Havel omilostil 99 ľudí.
(spravodajkyňa TASR Dana Meissnerová)