Medzi 66 obeťami sobotňajšej tragédie v juhopoľských Katoviciach sú pravdepodobne aj dvaja slovenskí občania. Uviedol to dnes hovorca poľskej polície Arkadiusz Szweda, ktorého cituje americká agentúra AP. Informáciu o dvoch mŕtvych občanoch SR však hovorca MZV SR Tomaga potvrdiť nechcel. "Informujeme o dvoch nezvestných Slovákoch. Nebudem hovoriť o obetiach, nakoľko tá identifikácia nie je ešte stopercentná," uviedol. Medzi obeťami, ktoré identifikovali do dnešného popoludnia, sú aj dvaja Česi a po jednom z Holandska, Belgicka a Nemecka.
Nádej už nie je
Neznámy počet, pravdepodobne desiatky ľudí, sú stále nezvestné. Ich šance, že pád prežili, sú však "nulové", uviedol dnes šéf hornosliezskych požiarnikov Janusz Skulich. Podľa jeho slov bude bilancia obetí ešte stúpať. Po desiatkach ľudí, ktoré zostali naďalej uväznené v troskách budovy veľkosti futbalového ihriska, kde sa konalo medzinárodné stretnutie chovateľov poštových holubov - Holub 2006, pátrali dnes stovky záchranárov, hasiči a polícia.
Záchranári už desať hodín nenašli v troskách živú osobu. Napriek chladu a nulovým šanciam, však podľa slov Skulicha budú pátrať naďalej. Ide o jednu z najväčších tragédií v povojnových dejinách Poľska. V 16 nemocniciach Horného Sliezska hospitalizovali najmenej 141 zranených. Väčšina z nich má poranenia kľúčnych kostí, stavcov a hlavy.
Na záchranných prácach sa podieľa takmer 1000 policajtov, požiarnikov a vojakov. V snahe zvýšiť šance zavalených na prežitie vháňali do ruín horúci vzduch.
Príčiny vyšetrujú
Na streche výstavnej haly v Katoviciach, ktorá sa zrútila v sobotu podvečer, bola až 50 centimetrov hrubá snehová pokrývka. Vyplýva to z prvých výsledkov vyšetrovania špeciálnej komisie, o ktorých informoval novinárov poľský minister dopravy Jerzy Polaczek. Podľa tohto zdroja tony snehu, s najväčšou pravdepodobnosťou, viedli k tomu, že sa strecha haly počas medzinárodnej výstavy poštových holubov aj zrútila. V priestoroch krízového štábu dnes vypočúvali prevádzkovateľov výstaviska. Jeden z hovorcov vystavovateľskej spoločnosti ráno pre poľskú štátnu televíziu dôrazne vyhlásil, že zo strechy pravidelne sneh odpratávali.
Na území celého Poľska sa začal dnes trojdňový štátny smútok. V Katovickej katedrále sa uskutočnila predpoludním zádušná omša, za účasti poľského premiéra Kazimierza Marcinkiewicza a prezidenta Lecha Kaczynského. Predseda poľskej vlády odvolal pondelkovú návštevu Švédska. Prezident, ktorý nariadil štátny smútok už v sobotu večer, zase odvolal návštevu Prahy. Kondolenciu, ako jeden z prvých zahraničných štátnikov zaslal ruský prezident Vladimir Putin. Sústrastný telegram zaslala aj spolková kancelárka Angela Merkelová.
Mnohí Slováci mali šťastie
Výstava "Holub 2006" sa začala v piatok a mala trvať do nedele a zúčastňovalo sa nej viac ako 120 vystavovateľov. Organizátori očakávali, že ju navštívi viac ako 50.000 ľudí.
Na výstave boli okrem chovateľov z celého Poľska, Holanďania, Nemci, Česi, Maďari, Belgičania Ukrajinci aj Slováci. Veľké šťastie malo približne sto slovenských chovateľov poštových holubov a návštevníkov, ktorí odišli len pár hodín predtým, ako sa strecha zrútila.
"Odišli sme približne o 15.15 a strecha spadla o 17.15. Zo Slovenska tu bolo približne 100 chovateľov a návštevníkov najmä zo Spišského Podhradia, Považskej Bystrice, Rožňavy, Popradu, Žiliny, Čadce a iných slovenských miest. Išli sme na obed a potom sme sa rozhodli, že sa už na výstavisko nevrátime. Predpokladám, že veľká väčšina Slovákov odišla po obede približne dve-tri hodiny pred pádom, veď mali cestu pred sebou. V čase obeda sa na výstavisku nachádzalo približne 12.000 až 15.000 ľudí. O tragédii som sa dozvedel až doma na Slovensku, ako väčšina zo slovenských vystavovateľov," povedal dnes v rozhovore pre TASR člen delegácie Slovenského zväzu chovateľov poštových holubov a bývalý prezident zväzu Daniel Dúdzik z Popradu.
Ako dodal veľa z vystavovateľov či už z Nemecka, Belgicka, ČR a Maďarska osobne poznal. "Bola by to ešte väčšia tragédia, keby došlo k pádu počas obeda. Ide o obrovskú halu, je to možno najväčšia hala v strednej Európe, kde sa uskutočňujú výstavy holubov. Takú som osobne ešte nevidel. Ak tam je zranený slovenský občan, tak bol na výstave so zájazdom českých vystavovateľov a čakal na odchod ich autobusu," spresnil Dúdzik.
"Skutočne by išlo o oveľa väčšie nešťastie, keby sa to odohralo na obed. Je to smutné, je to tragédia," povedal dnes pre TASR prezident Slovenského zväzu chovateľov poštových holubov Juraj Kurek. Spresnil, že delegácia zväzu bola dvojčlenná a že aj podľa jeho informácií by mala byť veľká väčšina zo Slovákov v poriadku doma, alebo bola v sobotu večer na ceste domov.
Aktualizované 18:31Autor: foto - sita/ap