Jeruzalem 29. januára (TASR) - Rabín Jicchak Kaduri, uctievaný mystik, ktorý preklial Saddáma Husajna, kritizoval Madonnu a ovplyvnil izraelské voľby, zomrel v sobotu večer po dlhšom boji so zápalom pľúc. Kaduri mal údajne najmenej 106 rokov.
Aj v pokročilom veku bol Kaduri, mudrc kabalistickej školy mystického učenia, vyhľadávaný veriacimi snažiacimi sa o získanie jeho požehnania.
"Jeho požehnania pomohli tisíckam a tisíckam ľudí - chorým s rakovinou, chorým na srdce, bezdetným párom," povedal Moše Nimni, Kaduriho hlavný spolupracovník.
Posledné desaťročie svojho života krehký chudý kabalista s bielou bradou nehovoril dostatočne nahlas, aby ho bolo počuť. Kaduriho výroky sprostredkovali jeho synovia, ktorí prikladali uši k jeho perám.
Napriek veľkej prestíži Kaduri si až do svojich posledných dní udržal skromný životný štýl: jediným náznakom prilepšenia bol pred pár rokmi jeho prechod z izraelských cigariet značky Noblesse na "ľahké" marlborky.
Kaduri oslovoval hlavne židov blízkovýchodného pôvodu. Slovo zbožňovaného rabína dokázalo pohnúť politickými horami.
V roku 2000 málo známy poslanec menom Moše Kacav kandidoval na post izralského prezidenta proti nositeľovi Nobelovej ceny za mier Šimonovi Peresovi. Vo voľbách šokujúco zvíťazil Kacav po tom, čo Kaduri oznámil svoju "víziu", že nebesá dávajú prednosť Kacavovi. Všetkých 17 poslancov ortodoxnej židovskej strany Šas hlasovalo za súčasného prezidenta.
V roku 1999 Kaduri vyburcoval odpor voči črtajúcej sa mierovej dohode so Sýriou výmenou za strategické Golanské výšiny, ktoré Izrael obsadil po vojne z roku 1967. Rozhovory rok neskôr skončili fiaskom.
Strana Šas využívala rabína v kampani pred viacerými voľbami. Raz bol po ňom taký dopyt, že strana ho naložila do vrtuľníka a prevážala na čo najväčší počet zhromaždení.
Kaduri nešetril ani osobnosti z medzinárodnej politiky a iné celebrity. V roku 1998 vyhlásil kliatbu na irackého prezidenta Saddáma Husajna, v ktorej sa vyslovil za jeho zvrhnutie. Jeho kritike sa nevyhla ani americká speváčka Madonna - jedna z najväčších predstaviteľov showbiznisu, ktorí sa dali na kabalu. Speváčka v roku 2004 absolvovala cestu do Izraela, v rámci ktorej uskutočnila polnočnú návštevu hrobu mudrca. Na Kaduriho to však neurobilo dojem. "Je zakázané učiť kabalu nežida," vyhlásil.
Podľa židovskej tradície mysticizmus a Zohar - mystická Kniha jasu, z ktorej kabala vychádza - sú tak komplikované a dokonca nebezpečné, že sú prístupné len pre židov starších ako 40 rokov.
Príčinu Kaduriho veľkého vplyvu je ťažké vystopovať. Aj keď je uznávaný kabalista, nikdy nepublikoval významnejšiu prácu ani neurobil prelomový objav alebo náboženské odhalenie.
"Ako všetky mystické a mýtické postavy, skutočnosť, že rabín Kaduri bol v poslednom čase menej produktívny a komunikatívny, sa nedotkla jeho povesti," povedal nedávno armádnemu rozhlasu reportér denníka Maariv Avišai Ben Haim. "Na rozdiel od iných rabínov, rabín Kaduri nikdy nevyhľadával verejnosť. Je to v jeho aure," dodal.
Často sa zdalo, že len jeho vek priťahuje pozornosť a úctu. Ben Haim vyrátal Kaduriho vek na 106 rokov, podľa izraelského rozhlasu mal 108 a jeho poradca Nimni vyhlásil, že mal "najmenej 112 alebo 113" rokov.
"Myslím, že jeho tajomstvo (dlhého života) spočíva v šťastí," povedal Nimni armádnemu rozhlasu. "Vždy ho môžete vidieť s úsmevom na tvári. Tiež sa zaňho modlia tisícky ľudí," povedal.
Kaduriho pohreb sa očakáva dnes.