Stalo sa tak po tom, ako stiahla žiadosť o politický azyl v USA, kam sa uchýlila pred obvinením z daňového podvodu, ktoré proti nej i ďalším členom rodiny vzniesli v Chile.
Ako Pinochetová uviedla krátko po pristátí reportérom čílskej štátnej televízie, v USA "s ňou veľmi zle zaobchádzali". Luciu údajne donútili obliecť si väzenské oblečenie a zakaždým, keď predstúpila pred imigračných úradníkov, jej nasadili putá. "Bola to skutočná nočná mora," povedala. Po pristátí v Santiagu ju vzali do väzby.
Luciu Pinochetovú-Hiriartovú od príletu na Dullesovo medzinárodné letisko vo Washingtone držali v zariadení imigračného úradu. V piatok však prekvapujúco a bez vysvetlení požiadala, aby mohla prejsť cez vydávaciu procedúru a byť poslaná do vlasti.
Manželku a štyri dospelé deti Pinocheta prepustili na kauciu v pondelok a utorok. Súd v Santiagu povolil kauciu pre Pinochetovu manželku Luciu Hiriartovú, jeho najmladšieho syna Marca Antonia a dve dcéry Jacqueline a Veronicu. Najstaršieho syna Augusta prepustili na slobodu ešte v pondelok, niekoľko hodín po zadržaní rodiny pre podozrenie z falšovania dokumentov súvisiacich s mnohomiliónovými Pinochetovými účtami v zahraničných bankách.
Daňový podvod, ktorého sa mala dopustiť Pinochetova rodina, dosiahol vyše dva milióny dolárov. Bývalého diktátora zbavili v prípade daňových podvodov a korupcie imunity v októbri a decembri 2004.
Deväťdesiatročný Pinochet vládol v Chile 17 rokov od roku 1973, keď vojenským prevratom zvrhol ľavicového prezidenta Salvadora Allendeho. Pinocheta obviňujú z podielu na smrti najmenej 3000 Čiľanov a z desiatok tisíc prípadov mučenia počas jeho režimu, ktorý sa skončil v roku 1990.