Zürich/Moskva/New York 27. januára (TASR) - Holokaust by mal svetu pripomínať, aby sa mal na pozore pred rasizmom a držať na uzde fanatikov, ktorí zapierajú vyhladzovanie židov počas druhej svetovej vojny. Vyhlásil to dnes generálny tajomník OSN Kofi Annan pri príležitosti Dňa pamiatky obetí holokaustu.
"Osud obetí holokaustu by mal byť varovaním pre nás všetkých, že žijeme vo svete, kde sa modernizmus mieša s barbarstvom, a mali by sme byť bdelí a snažiť sa zabrániť zopakovaniu toho, čo sa stalo," zdôraznil Annan po stretnutí s tými, čo prežili holokaust, vo švajčiarskom Zürichu.
Dnešné 61. výročie oslobodenia Osvienčimu si pripomenuli aj ruskí židovskí predstavitelia a aktivisti za ľudské práva, ktorí vyzvali na zintenzívnenie boja proti extrémizmu a antisemitizmu.
Hlavný ruský rabín Berel Lazar si príležitosť uctil spomienkovou modlitbou v moskovskom Dome spisovateľov, pri ktorej vyzval vedúcich predstaviteľov celého sveta, aby robili viac pre šírenie tolerancie. Rabín upozornil, že extrémistické nálady naberajú na popularite vo svete, vrátane Ruska, kde tento mesiac osem ľudí utrpelo zranenia pri útoku nožom v moskovskej synagóge.
Sovietske vojská oslobodili Osvienčim a susedný tábor Birkenau 27. januára 1945. V táboroch zahynulo 1,5 milióna ľudí, prevažne židov, v dôsledku hladu, vyčerpania, brutálnych bitiek, chorôb a v plynových komorách.
Naopak Irán si pripomenul dnešné smutné výročie tým, že obvinil Izrael z využívania holokaustu na maskovanie vlastných "zločinov" proti Palestínčanom.
Irán poslal mimoriadnemu zasadaniu Valného zhromaždenia OSN pri príležitosti výročia holokaustu nótu, v ktorej odsúdil genocídu proti "akejkoľvek rase, etnickej či náboženskej skupine ako zločin proti ľudskosti". Dodal však, že "sionistický režim" zmanipuloval genocídu pre politické ciele, aby "zakryl svoje vlastné zločiny páchané dnes na Palestínčanoch na okupovaných územiach, vrátanie masakrov, demolácie domov, ničenia fariem a majetku, ako aj zločinov štátneho terorizmu".
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínidžád si za svoje protižidovské výroky vyslúžil kritiku a odsúdenie množstva svetových lídrov. Ahmadínidžád zapiera holokaust a navrhuje, aby sa Izrael z Blízkeho východu presunul niekam do Európy.
2 3 zt juh