Canberra 27. januára (TASR) - Hladina morí stúpne v dôsledku globálneho otepľovania do konca tohto storočia až o 34 cm, čo spôsobí nárast povodňovej aktivity a pobrežnej erózie.
Vyplýva to z najnovšej štúdie austrálskych vedcov, ktorú zverejnil v najnovšom čísle odborný časopis Geophysical Research Letters. Štúdiu uskutočnila Organizácia Commonwealthu pre vedecký a priemyselný výskum - hlavný výskumný orgán austrálskej vlády.
Podľa výsledkov štúdie možno očakávať, že globálne otepľovanie povedie k ďalšiemu zohrievaniu svetových oceánov a spôsobí topenie himalájskych ľadovcov a grónskych ľadových krýh. Vedci odhadujú, že v dôsledku tohto vývoja stúpne hladina morí do roku 2100 o 28-34 cm.
"Znamená to, že v nízko položených oblastiach dôjde počas búrok a príbojov k nárastu povodní, čo znamená zvýšenie pobrežnej erózie na piesočných plážach. K častejším záplavám bude dochádzať aj vo vnútrozemských krajinách," hovorí spoluautor štúdie John Church.
Väčšina vedcov sa domnieva, že globálne otepľovanie spôsobujú skleníkové plyny pochádzajúce z ľudskej činnosti, ktoré v atmosfére držia teplo a neumožňujú dostatočnú cirkuláciu vzdušných más a tým ani jej ochladzovanie.
Ak sa do roku 2050 neznížia emisie skleníkových plynov o 50 percent, klimatické zmeny budú pokračovať a budú sa len zhoršovať a zintenzívňovať," varuje Church a dodáva, že situácia je nanajvýš urgentná.
Vážnosť situácie potvrdzuje aj koordinátor mimovládnej organizácie Global Coral Reef Monitoring Network, ktorá úzko sleduje vývoj narastajúcej hladiny svetových morí. Podľa Cliva Wilkinsona sú zistenia austrálskych vedcov plne v súlade so všetkými predpoveďami o globálnom otepľovaní.
"Zapadá to do modelu, s ktorým prichádza každý, čo znamená, že máme skutočne vážny problém," hovorí Wilkinson. Stúpajúca morská hladina podľa neho spôsobí zaplavenie mnohých nízko položených oblastí a koralové ostrovy ako Tuvalu, Maldivy či Kiribati sa stanú celkom neobývateľnými.
Od roku 1870 do roku 2004 stúpla hladina morí o 19,5 cm, zistil Church a jeho vedecký tím na základe historických záznamov. S pribúdajúcim časom sa trend zrýchľuje. Zatiaľ čo v 20. storočí stúpla hladina morí v priemere o 1,7 mm ročne, za posledných 50 rokov to bol nárast o 1,8 mm.
Dopad stúpajúcej hladiny svetových morí už dnes cítia mnohé ostrovné krajiny. Ako uvádza správa OSN, na ostrovoch Vanuatu a Papua Nová Guinea v juhozápadnom Tichomorí už stúpajúce more prinútilo obyvateľov opustiť svoje domovy na pobreží a presťahovať sa do vyššie položených miest.
Pokiaľ nedôjde k urýchlenej a drastickej redukcii emisií skleníkových plynov, varujú vedci, tento trend bude naďalej naberať na intenzite a mnohé dnešné ostrovy a pobrežné oblasti skončia pod hladinou mora.