Berlín/Belehrad/Ankara 27. januára (TASR) - Predstavitelia európskych krajín si dnes, pri príležitosti 61. výročia oslobodenia nacistického koncentračného tábora Osvienčim, ktorý sa nachádzal na dnešnom území Poľska, na viacerých miestach uctili pamiatku obetí holokaustu. Spomienkové slávnosti však zatienili obavy z protiizraelských výrokov iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínidžáda.
Predseda nemeckého parlamentu Norbert Lammert dnes v súvislosti s jeho výrokmi zdôraznil dôležitosť a aktuálnosť spomienky na tragické udalosti holokaustu. Lammert v prejave k členom Bundestagu pri príležitosti medzinárodného Dňa pamiatky obetí holokaustu konštatoval, že Nemecko musí byť aj naďalej pripravené učiť sa zo svojej histórie.
"Posledné týždne ukázali, že nielen my Nemci potrebujeme tento deň," vyhlásil predseda parlamentu. "So sklamaním si uvedomujeme, že aj prezidenti označujú holokaust za výmysel a idú dokonca tak ďaleko, že vyslovujú antisemitské poznámky."
Srbský premiér Vojislav Koštunica dnes pri príležitosti Dňa pamiatky obetí holokaustu akcentoval povinnosť odporu voči každému popieraniu zločinov spáchaných na židoch a Rómoch počas druhej svetovej vojny.
"Musíme bojovať proti tejto forme netolerancie, rasovej a náboženskej diskriminácii a voči každej forme slepého fanatizmu," vyhlásil Koštunica, ktorý zároveň otvoril v Belehrade pamätný park.
Obete holokaustu si pripomenuli dnes aj v moslimskom Turecku. Turecké ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení označilo nacistickú genocídu židov za "hrozné obdobie, ktoré nemá v dejinách obdobu." Podobné udalosti by sa už nikdy nemali opakovať, uviedlo vo vyhlásení.
Šéf talianskej diplomacie Gianfranco Fini prezentoval v predvečer Dňa pamiatky obetí holokaustu knihu, ktorá je súborom príbehov asi 400 Talianov, ktorí riskovali svoje životy pre záchranu židov v priebehu vojny.
Britský premiér Tony Blair s manželkou sa vo štvrtok zúčastnil na spomienkovej slávnosti vo waleskom Cardiffe v rámci šiesteho britského Pamätného dňa holokaustu. Na podujatí boli prítomné aj osoby, ktoré prežili genocídy v iných častiach sveta, napr. v Rwande.
Generálny tajomník OSN Kofi Annan vo štvrtok jednoznačne odmietol akékoľvek popieranie vyhladzovania európskych židov a nepriamo tak podrobil kritike vyhlásenia iránskeho prezidenta.
Ministri izraelskej vlády na čele s úradujúcim premiérom Ehudom Olmertom za zišli v predvečer pamätného dňa v jeruzalemskom pamätníku Jad Vašem.
Prvý medzinárodný Deň pamiatky obetí holokaustu stanovila OSN práve na 27. január, výročie oslobodenia komplexu koncentračného tábora Osvienčim-Brezinka (Auschwitz-Birkenau) v roku 1945.
2 3 7 rsc žab