Teherán/Moskva 27. januára (TASR) -Plán Moskvy na obohacovanie iránskeho uránu v Rusku nie je v jeho súčasnej podobe pre Teherán prijateľný, návrh je však hoden ďalších rokovaní. Dnes to vyhlásil hlavný jadrový vyjednávač Iránu Alí Larídžání.
Ruský analytik dnes v tejto súvislosti varoval moskovskú vládu, že Irán môže plán len využívať na to, aby získal viac času v snahe vyhnúť sa prípadným sankciám OSN.
Iránska štátna televízia citovala Laridžáního, ktorý počas návratu z Pekingu novinárom povedal: "Obsah ruského návrhu nenapĺňa všetky energetické potreby Iránu." Larídžání sa v Číne snažil získať podporu proti snahám Západu predložiť iránsky jadrový problém Bezpečnostnej rade OSN, kde je Čína jedným z piatich stálych členov.
"Nie je možné povedať, že ruský návrh je negatívny, a preto ho považujeme za dobrý základ pre rokovania," citovala Larídžáního oficiálna agentúra IRNA.
Šéf ruského súkromného think-tanku Centrum pre obranné informácie, Ivan Safrančuk, v Moskve vyhlásil, že Irán nemá skutočný záujem o návrh a "nepotrebuje ho".
"Irán okamžite neprijme žiaden návrh. V iránskom záujme je kupovať čas," povedal Safrančuk agentúre Interfax. "Dokonca aj keď Teherán po dlhých rokovaniach ruský návrh prijme, treba sa pripraviť na to, že Irán pri prvej príležitosti od dohody odstúpi. Za týchto okolností by malo byť Rusko veľmi opatrné," dodal analytik.
Irán vyvolal medzinárodné pobúrenie 10. januára, keď odstránil pečate inšpektorov OSN z hlavného zariadenia na obohacovanie uránu a po dvoch rokoch zmrazenia v malom rozsahu obnovil program obohacovania.
Procesom obohacovania uránu možno získať buď palivo pre jadrové reaktory, alebo - v prípade obohatenia na vysokú úroveň - materiál pre atómové bomby. Spojenými štátmi a EÚ podporovaný návrh Ruska má zaistiť, že iránsky urán bude spracúvaný len na civilné účely. Západ Irán podozrieva zo snáh o skonštruovanie atómovej bomby, Teherán tvrdí, že jeho jadrový program je výhradne civilný a má naň právo.
Po obnovení iránskych jadrových aktivít sa triu vyjednávačov EÚ - Británii, Francúzsku a Nemecku - s podporou USA podarilo presadiť zvolanie mimoriadneho zasadania rady guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), ktorá sa vo Viedni zíde 2. februára. MAAE môže iránsku otázku predložiť BR OSN, ktorá môže na krajinu uvaliť sankcie.