Gaza 27. januára (TASR) - Vedenie radikálneho Hnutia islamského odporu Hamas, ktoré s veľkým náskokom zvíťazilo v stredajších parlamentných voľbách na palestínskych samosprávnych územiach, bude rokovať o politickom partnerstve s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. Oznámil to dnes líder Hamasu Ismail Haníja.
"Telefonoval som Mahmúdovi Abbásovi a dohodol som sa s ním, že sa po jeho príchode do Gazy stretneme najneskoršie do dvoch dní" povedal Haníja agentúre Reuters.
Ihneď po oznámení výsledkov stredajších volieb vyzvalo vedenie Hamasu na začatie rokovaní medzi zástupcami rôznych palestínskych frakcií o zložení novej vlády. Lídri Fatahu však vyhlásili, že nechcú byť súčasťou Hamasom vedenej koalície.
Palestínsky prezident vo štvrtok zdôraznil, že akýkoľvek nový palestínsky kabinet bude musieť pokračovať v jeho programe, ktorého cieľom je dosiahnutie nezávislého palestínskeho štátu na základe rokovaní s Izraelom.
Hamas, ktorého militantní členovia od začiatku protiizraelského povstania Palestínčanov (intifády) v roku 2000 spáchali na území židovského štátu približne 60 atentátov, sa však dodnes nevzdal požiadavky na deštrukciu Izraela.
Radikálne hnutie Hamas získalo v stredajšom plebiscite takmer dve tretiny z celkového počtu 132 poslaneckých mandátov. Väčšina západných politikov považuje túto skutočnosť za vážne ohrozenie blízkovýchodného mierového procesu, pretože Hamas je podľa nich teroristická organizácia.