Varšava 27. januára (TASR) - Počet mafiánskych gangov v Poľsku stále rastie. Členovia zločineckých organizácií sú čoraz brutálnejší. Hoci rastú aj úspechy polície pri potláčaní organizovaného zločinu, Centrálny vyšetrovací úrad (CBS) varuje pred nadchádzajúcou vlnou vybavovania si účtov jedným z dôvodov je fakt, že v nasledujúcich mesiacoch opustí väzenia po odpykaní si trestu niekoľko najnebezpečnejších mafiánskych bossov.
CBS zverejnil vo štvrtok analýzu, ktorej výsledky sú zdrvujúce: Gangsteri stále používajú násilie, konajú čoraz bezohľadnejšie a ľudský život pre nich nič neznamená. V najbližšom čase sa očakáva v organizovaných skupinách eskalácia násilia. Súvisí to s tým, že ešte v tomto roku opustí väzenie niekoľko mafiánskych šéfov, ktorí budú chcieť opäť prevziať kontrolu nad zločineckými štruktúrami, cituje dokument Žycie Warszawy.
Časť šéfov mafiánskych skupín, ktorí vyjdú z väzenia ešte tento rok, sa už vyhrážalo, že hodlajú ,,upratať mesto". Z väzenia vyjde aj niekoľko desiatok, možno až stoviek mafiánom nižšieho stupňa. Polícia očakáva vojnu gangov, streľby.
"Žijeme v civilizovanej krajine a nemôžeme naháňať páchateľa, ktorý si odpykal trest a vyšiel z väzenia. Môžeme ho však ďoperačne rozpracovaťď. Polícia musí takéhoto človeka diskrétne pozorovať," tvrdí profesor Jan Filar z Torunskej univerzity.
Hoci CBS zlikvidoval už 139 gangov, v Poľsku naďalej pracuje asi 296 organizovaných zločineckých skupín. Po prvý raz za niekoľko rokov agenti Centrálneho vyšetrovacieho úradu zaznamenali nárast počtu členov týchto skupín o takmer 40 percent! Gangom šéfovalo 321 bossov.
"Nie je nič čudné na tom, že počet gangsterov rastie netýkajú sa ich totiž žiadne ťažké represie. Vo väzení sa majú ako v škôlke dobré jedlo, 16 televíznych kanálov a možnosť nadviazať nové kontakty a väzby. Po tom, ako vyjdú z väzenia, tak sa dajú na vojnu cítia sa príliš istí," tvrdí jeden z korunných svedkov Jaroslaw S., ktorý pomohol rozbiť jednu z najnebezpečnejších skupín, tzv. pruszkovskú mafiu. (Pruszkov je varšavský satelit.)
Zločinci nestagnujú, ale "vyvíjajú sa" - prestávajú sa zaoberať jednou nelegálnou činnosťou, napr. krádežami áut a zameriavajú sa na inú. Hlavné zisky mafie pochádzajú naďalej z tzv. výpalného, útokov na banky, obchodu s drogami ako aj z daňových únikov a prania špinavých peňazí, tvrdí analýza CBS.
Okrem znepokojujúcich vízií je však CBS čoraz úspešnejší v boji proti organizovanému zločinu. Agenti poslali minulý rok za mreže 4557 banditov (v roku 2004 "len" 4261 ), ktorých obvinili z 12684 trestných činov. Úspešne zlikvidovali gangy v najväčších poľských mestách. CBS sa zameriava aj na finančné zázemie mafie. V minulom roku agenti vyriešili 81 finančných prípadov, pričom mafii zabrali majetok v hodnote takmer 11 miliónov zlotých (vyše 100 miliónov Sk). Mafia zlegalizovala v roku 2005 príjmy vo výške 1,7 miliardy zlotých (takmer 17 miliárd Sk). Zisky podsvetia však boli podľa predpokladov CBS oveľa vyššie.
Agenti však nespia na vavrínoch. Súčasné gangy netrvajú dlhšie, než dva roky. Kým vznikol Centrálny vyšetrovací úrad, najnebezpečnejšie skupiny existovali približne osem rokov, tvrdí Marek Bienkowski, šéf poľskej polície. Policajti majú dnes tiež lepšiu podporu od prokurátorov, spolupráca medzi prokuratúrou a políciou je tiež kvalitnejšia. Minister spravodlivosti už vyšetrovateľom zadal novú úlohu prísnejšie zaobchádzanie s členmi organizovaného zločinu.
(spolupracovníčka TASR Zuzana Kohútková) žab