Peking/Bratislava 27. januára (TASR) - V nedeľu 29. januára sa začína čínsky nový rok, ktorý sa bude niesť v znamení Psa a vystrieda rok očisťujúceho Modrého Fénixa - Kohúta. Podľa čínskeho lunárneho kalendára potrvá do 17. februára 2007.
Nový rok je najdôležitejší čínsky ľudový sviatok, pre ktorý sú charakteristické veľké oslavy, rodinné stretnutia, vzájomné návštevy priateľov, či obdarúvanie sa darčekmi. Tento sviatok je v Číne spojený s týždňovým pracovným voľnom.
Keďže lunárne datovanie závisí od cyklických fáz Mesiaca, presný dátum čínskeho Nového roku je pohyblivý a každoročne môže pripadnúť na ktorýkoľvek deň medzi koncom januára a prvou polovicou februára.
Čínsky Nový rok sa v čínštine nazýva Chďun Chieh, alebo Jarný sviatok. V starších časoch sa mu hovorilo Kuo Nien (Vstup do nového roku), Yuan Tan (Prvé ráno) a San Chao (Tri rána). Okamžite ako sa na Taiwane v roku 1912 oficiálne zaviedol gregoriánsky kalendár, označenie Jarný sviatok sa udomácnilo ako najvýraznejšie odlíšenie čínskeho Nového roku od západného Nového roku (1. január), ktorý bol neskôr označený za Yuan Tan.
Oslavy čínskeho Nového roku začínajú tzv. prvý deň Nového roku a končia sa o pätnásť dní neskôr Sviatkom lampiónov.
Podľa čínskeho kalendára sa začne písať rok 4703. Pôvod čínskeho nového roku je sprevádzaný mnohými legendami a povesťami, ktoré súvisia s počiatkami starovekej čínskej civilizácie a vznikania jej prvých politických celkov ako takých. Súvisí s vegetačnými cyklami, ktoré boli dôležité pre prvých poľnohospodárov a podľa nich prispôsobovali organizáciu hospodárstva. Preto sa nemôžeme čudovať, že čínsky rok začína v období, keď v oblastiach pri Žltej rieke začali vznikať prvé štátne formy.
Jednou z najznámejších legiend súvisiacou s čínskym novým rokom je príbeh o Nienovi, krutom a divokom zvierati, ktoré na Jarný sviatok požiera ľudí. Odohnať ho od dverí, je možné iba rozvešanými lampiónmi a papierovými páskami, ktoré musia mať červenú farbu, lebo práve tej sa bojí. Tiež nemá rád svetlo ohňa a hlasné zvuky, ľudia preto celú noc odpaľujú fyzicky neškodné delobuchy a na oblohe žiaria ohňostroje.
Kohút vládol v roku 2005 v znamení chladného a tvrdého živlu kovu. Pes končí kovový cyklus a prináša so sebou živel ohňa, ktorému prislúcha červená farba, preto rok 2006 bude rokom "červeného ohnivého psa".
Podľa tradičných charakteristík bude tento rok priaznivo naklonený ľuďom, ktorých živlom je oheň. Ľudia narodení v roku Psa sú podľa čínskej tradície nosičmi tých najlepších ľudských vlastností. Rovnako ako ich zvieracia predloha, majú hlboký zmysel pre vernosť, sú mimoriadne čestní a spoľahliví, a v iných ľuďoch vyvolávajú pocit dôvery, pretože vedia, ako udržať tajomstvo. Sú tiež dobrými vodcami.
Ľudia narodení v znamení Psa však dokážu byť aj sebeckí a egocentrickí a najmä neuveriteľne tvrdohlaví. Nie sú síce zaťažení na hmotné statky, no zdá sa, že nikdy nemajú núdzu o peniaze. Niekedy môžu byť emocionálne chladní a na večierkoch či spoločenských udalostiach si držia skôr odstup. Ich nedostatkom však je, že dokážu nájsť chybu takmer na všetkom a sú známi svojím ostrým jazykom.
Psí rok" je akýmsi bodom zvratu, v ktorom sa energie presúvajú z kovového cyklu do vodného. Rok 2006 teda bude rokom zvratov, kedy možno očakávať, že dôjde k nečakaným udalostiam, a to rovnako dobrým ako zlým. Je preto nutné byť obozretný a v roku 2006 si dávať zvýšený pozor na vlastné zdravie i bezpečnosť. Môže to byť náročný rok, ktorý je však dobré využiť na prípravy podľa hesla "šťastie praje pripraveným".
V roku Psa by sme preto mali absorbovať čo najviac vedomostí a získať čo najviac zručností a užitočných poznatkov, ktoré budeme môcť zužitkovať počas šťastných rokov, a úspešne tak žať, čo sme zasiali.
FOTO - REUTERS