New York 26. marca (TASR) - Vedci nachádzajú čoraz viac dôkazov, že vyklonovať zdravé zviera je veľmi ťažké, a mali by nimi odradiť každého, kto pomýšľa na klonovanie ľudí, píšu v nedeľňajšej správe New York Times.
Noviny v nedeľu zverejnili rozhovor s vedcami, ktorí pracujú v oblasti klonovania a majú informácie o najnovšom vývoji od vyklonovania ovce Dolly v Škótsku pred štyrmi rokmi. Vedci upozorňovali na to, že klonovanie so sebou často prináša vážne vývinové problémy.
Ako príklad uviedli pokus s klonovanými myšami, ktorých klony sa zdanlivo vyvíjali normálne až do veku, ktorý by zodpovedal ľudskej tridsiatke. Vtedy prudko stučneli, niektoré boli zrazu doslova obézne.
"Klonované embryá mávajú vážne vývinové a genetické problémy," varoval Dr. Ryuzo Yanagimachi, ktorému sa v roku 1998 ako prvému podarilo vyklonovať myši a študoval dôsledky týchto pokusov na Havajskej univerzite.
Yanagimachi povedal, že tento náhly rast sa u myší objavuje aj napriek rovnakým dávkam potravy ako dostávajú ich identickí nevyklonovaní súrodenci.
Genetické a vývinové chyby zapríčinené klonovaním navyše väčšinu zvierat zabijú ešte pred narodením. Klonované zvieratá mávajú najčastejšie také vážne problémy ako oneskorený vývin, srdcové chyby, nefunkčný imunitný systém, citovali noviny lekára.
Experti na klonovanie a vývinoví biológovia sa zhodli v názore, že genetické chyby sa objavujú úplne nevypočítateľne a môžu spôsobiť vážne nepredvídateľné problémy kedykoľvek počas života.
Vedcom sa doteraz z cicavcov podarilo vyklonovať napríklad ovce, myši, kravy, prasce a ovce.
Dvaja gynekológovia a pôrodníci - Dr. Panayiotis Zavos z Andrologického inštitútu v Lexingtone v štáte Kentucky a Dr. Severino Antinori z Ríma - oznámili, že chcú vyklonovať človeka.
Vedci však pri pokusoch zistili, že štatisticky sú úspešné len tri percentá experimentov s klonovaním, píšu New York Times. Noviny ďalej citovali vedcov, ktorí so súčasnými technikami klonovanie ľudí neodporúčajú, pretože môže viesť k životu nebezpečným genetickým anomáliám a tie môžu byť skryté.
"Bolo by to morálne neobhájiteľné," vyhlásila Dr. Brigid Hoganová, profesorka celulárnej biológie v Medicínskom centre Vanderbiltovej univerzity v Nashville.
Dr. Rudolph Jeanisch, profesor biológie z Whiteheadovho inštitútu pri Massachusettskom inštitúte technológií, označil klonovanie ľudí za "nezodpovedné" a pýta sa: "Čo budeme robiť s ľuďmi, ktorí sa narodia s polovicou pečene alebo s nefunkčným imunitným systémom?"