Caracas 25. januára (TASR) - Protestným pochodom proti vojne v Iraku a americkému imperializmu sa vo Venezuele v utorok začala druhá a predbežne posledná časť šiesteho Svetového sociálneho fóra (WSF).
Ulicami hlavného mesta Caracas pochodovali tisícky odporcov globalizácie z celého sveta.
Africká časť Svetového sociálneho fóra, ktorá sa niesla opäť v znamení hesla Možný je aj iný svet, sa skončila v pondelok v hlavnom meste Mali - v Bamaku - bez záverečného vyhlásenia. Tretiu časť podujatia, ktorá sa v tomto roku mala uskutočniť v pakistanskom Karáčí, presunuli kvôli rozsiahlemu zemetraseniu v tejto ázijskej krajine na neurčito.
Svetové sociálne fórum sa vyhlásilo za protiakciu k Svetovému ekonomickému fóru, ktoré sa začína dnes v známom švajčiarskom stredisku zimných športov Davos.
Okolo 10.000 účastníkov Svetového sociálneho fóra nieslo červené zástavy a obrazy kubánsko-argentínskeho revolucionára Ernesta "Che" Guevaru. Samotné fórum, trvajúce do nedele, otvorili na záver pochodu.
Vláda venezuelského ľavicovo-nacionalistického prezidenta Huga Cháveza, ktorá prebrala nad Svetovým sociálnym fórom patronát, navrhla ako hlavné diskusné témy podujatia možnosti vzdelávania a zlepšenia zdravotníckej starostlivosti pre najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva. Chávez je jediným šéfom štátu a vlády, ktorý sa na podujatí v Caracase zúčastňuje a v nedeľu bude viesť záverečný ceremoniál fóra. Okrem toho ešte v piatok prednesie prejav na štadióne Poliedro.
Na diskusie, semináre a prednášky o socializme, sociálnej spravodlivosti, ekologických otázkach, migrácii a alternatívach globalizácie, sa podľa informácií usporiadateľov prihlásilo približne 2000 organizácií z celého sveta. V Caracase očakávajú až 120.000 zahraničných hostí.
Svetové sociálne fórum sa prvý raz uskutočnilo v roku 2001 v brazílskom Porto Alegre.