Brusel 24. januára (TASR) - Asi 43 percent Európanov má záujem dozvedieť sa viac o efektívnom využívaní energie, najmä vzhľadom na jeho pozitívny dopad na ich peňaženky. Slováci v rámci únie prejavujú najmenšiu ochotu platiť viac za "zelenú" energiu. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometer, ktorého výsledky dnes prezentoval komisár pre energetiku Andris Piebalgs.
Osem z desiatich respondentov si všíma spotrebu energie pri kupovaní nového elektrospotrebiča. Väčšia pozornosť spotrebe sa však venuje pri kúpe auta alebo chladničky (60 percent respondentov), než pri kúpe žiaroviek (43 percent). O spotrebu energie sa pritom zaujímajú viac obyvatelia nových členských krajín únie.
V prípade Slovenska venuje 46 percent obyvateľov pri kúpe žiarovky jej spotrebe veľkú pozornosť, zatiaľ čo 16 percent si ju nevšíma vôbec. Pri kúpe chladničky sú ČR a Slovensko krajinami, ktorých obyvatelia sa najviac zaujímajú o jej spotrebu (83 resp. 82 percent) a podobná je situácia aj pri kúpe auta, kde je Slovensko na treťom mieste za Cyprom a ČR. Najmenší záujem majú pritom Španieli a Gréci.
Asi 40 percent Európanov je pripravených platiť viac za energiu z obnoviteľných zdrojov, pričom 27 percent je ochotných platiť viac o päť percent a 13 percentám by neprekážal ani vyšší nárast cien. Platí to však predovšetkým pre staré členské krajiny, zatiaľ čo v prípade nových členov postoj v tejto otázke viac ovplyvňuje ekonomická situácia a nezamestnanosť. Najmenšiu ochotu hlbšie načrieť do peňaženky prejavili Slováci, kde 76 percent opýtaných nie je ochotných platiť viac za "zelenú" energiu, čo je najviac spomedzi celej EÚ.
Ďalšie zvyšovanie cien pohonných hmôt blížiace sa k dvom eurám za liter by u 20 percent respondentov viedlo k oveľa menej častému používaniu svojho vozidla, zatiaľ čo 30 percent uviedlo, že by auto používali o niečo menej. Takáto situácia by mala väčší dopad na obyvateľov Českej republiky, Slovenska, Poľska a Rakúska, kde takmer tretina opýtaných tvrdí, že je pripravená značne obmedziť používanie áut. Obyvatelia Írska, Malty, Cypru, Holandska a najmä Slovinska by však používali auto aj naďalej ako zvyčajne.
Slováci by v prípade nutnosti obmedzenia používania svojho vozidla využívali viac prostriedky hromadnej dopravy (42 percent), bicykel (23 percent) alebo by viac chodili pešo (19 percent).
Väčšina európskych občanov uprednostňuje, aby sa rozhodnutia týkajúce sa energetiky či klimatických zmien prijímali na európskej úrovni. Takmer polovica respondentov verí, že v oblasti znižovania energetickej závislosti by sa vlády ich krajín mali zameriavať na podporu solárnej energie, zatiaľ čo tretina podporuje veternú energiu. Za intenzívnejšie využívanie jadrovej energie sa vyjadrilo len 12 percent respondentov.
Prieskum tiež ukázal, že verejnosť si je vedomá kľúčovej úlohy, ktorú zohráva energetika v oblasti konkurencieschopnosti ekonomiky. Jeden zo štyroch opýtaných je presvedčený, že efektívnejšie využívanie energie je prostriedkom k zlepšeniu ekonomických ukazovateľov.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh