Budapešť 24. januára (TASR) - Mohol ešte niekto pád lietadla prežiť, neprišli záchranári neskoro? Odpovede na tieto otázky sa pokúšal dnes hľadať v súvislosti so štvrtkovou tragickou haváriou slovenského vojenského lietadla v Maďarsku pri severovýchodnej obci Hejce maďarský komerčný rozhlas InfoRádió.
Prví maďarskí záchranári prišli na miesto nešťastia dve hodiny po havárii slovenského stroja, ich slovenskí kolegovia sa na vrch Borsó dostali skôr. Povedal pre rozhlasovú stanicu člen nezávislej mediálnej skupiny András Hollósy, ktorý z terénu poskytoval spravodajstvo pre agentúru Reuters.
Hollósy pripustil, že niekoľkí mohli prežiť haváriu, ale v mínus 14-stupňovom mraze do príchodu záchranárov mohli zamrznúť. Podľa jeho slov z Košíc, ktoré sú vzdialené 30 kilometrov, prišli slovenskí záchranári po hodine, a maďarskí až dve hodiny po ohlásení katastrofy.
Konštatoval, že z Miškovca sa 70 km vzdialené miesto dalo v zlých poveternostných podmienkach iba veľmi problematicky dosiahnuť, vrch Borsó pokrýval ľadový pancier a hore sa dalo dostať iba po jednej stope, a aj to iba terénnym vozidlom. Dodal, že síce neďaleko miesta pádu lietadla bola lúka, tá však bola príliš strmá na to, aby pristál na nej vrtuľník.
Iný názor vyjadril bývalý starosta obce Hejce Csaba Lévai, ktorý vyniesol na vrch prvých maďarských záchranárov so svojím terénnym autom. Ako povedal, je presvedčený o tom, že po páde stroja okrem Martina Farkaša každý zomrel.
"Nie som síce lekár, ani zdravotník, ale videl som telá tých, ktorí nezhoreli v trupe. Ich poranenia boli natoľko vážne, že určite nezahynuli kvôli veľkej zime," povedal Lévai.
Vojenské lietadlo AN-24 sa vo štvrtok krátko po 19.30 h zrútilo pri maďarskej obci Hejce približne päť kilometrov od slovenských hraníc. Na palube bolo 43 osôb, z nich 28 vojakov vracajúcich sa v rámci rotácie z vojenskej misie v Kosove, sedem osôb poskytujúcich metodickú pomoc a osem členov posádky. Nehodu prežil iba Martin Farkaš.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) ed