Varšava/Vatikán 24. januára (TASR) - Vatikán bude vyberať poplatky za využívanie všetkých pápežových vyhlásení a textov. Už dva dni je preto v ohni kritiky za "čerpanie ziskov z hlásania slova Božieho", píše vo svojom dnešnom vydaní denník Gazeta Wyborcza.
Doteraz boli autorskými právami chránené len knihy, ktorých autormi boli pápeži. Niekoľko dní však už platí vyhláška, podľa ktorej má vatikánske vydavateľstvo Libreria Editrice Vaticana vyberať poplatky za využitie každého dokumentu rímskej kúrie, ako aj "slov pápeža". Čiže doslovne za všetko, čo pápež povie alebo napíše, konštatuje denník.
Nové pravidlá majú navyše platiť spätne až 50 rokov. Vydavatelia alebo televízne stanice tak budú platiť za využívanie slov nielen v prípade pápeža Benedikta XVI., ale aj jeho piatich predchodcov - Jána Pavla II., Jána Pavla I., Pavla VI., Jána XXIII. a Pia XII. z posledných dvoch rokov jeho pontifikátu.
Vatikán vysvetľuje zmenu tým, že začína uplatňovať talianske autorské právo. Súčasne uisťuje, že poplatky budú skromné - od troch do piatich percent maloobchodnej ceny každej publikácie, v ktorej budú najmenej desať percent obsahu tvoriť slová pápeža. Denníky budú môcť publikovať slová hlavy katolíckej cirkvi zdarma, musia však mať súhlas Libreria Editrice Vaticana.
Celá záležitosť vypukla po tom, čo jedno z milánskych vydavateľstiev dostalo z Vatikánu účet na 15.000 eur za publikovanie 30 veršov z prvého prejavu pápeža Benedikta XVI. Suma podľa vydavateľstva predstavuje 15 percent ceny každého exempláru knihy.
Proti rozhodnutiu protestuje Spolok talianskych knihovníkov a katolíckych vydavateľov, ktorý považuje platby za pápežove slová za neprípustné. Ako vyhlásil známy katolícky publicita Vittorio Messori, "okolo cirkvi sa vznáša vôňa peňazí".
Vatikán sa bráni a tvrdí, že nechce "obchodovať so slovami pápeža", ale chrániť jeho texty pred pirátskym, obchodným zneužívaním. Novým pravidlám by mala podliehať aj prvá encyklika pápeža Benedikta XVI., ktorá bude zverejnená v stredu, dodáva Gazeta Wyborcza.