Štrasburg 24. januára (TASR) - Švajčiarsky senátor Dick Marty, poverený Radou Európy (RE) vedením vyšetrovania ohľadne údajných tajných väzení americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) v Európe, dnes uviedol, že dôkazy poukazujú na existenciu systému, ktorý zabezpečoval využívanie mučenia zo strany USA mimo amerického územia.
Podľa Martyho tento systém s vysokou pravdepodobnosťou fungoval s vedomím európskych vlád. Vyšetrovanie však zatiaľ neodhalilo jednoznačné skutočnosti, ktoré by potvrdzovali existenciu tajných väzníc CIA v Európe.
"Existuje veľké množstvo koherentných, spolu súvisiacich dôkazov, že existoval systém relokácií a využívania mučenia zo strany USA mimo amerického územia," informoval Marty v správe určenej pre RE v Štrasburgu, ktorá ho vyšetrovaním poverila.
"Preukázalo sa, že dochádzalo k únosom jednotlivcov, ktorých zbavovali ich slobody a všetkých práv, a k ich preprave na rôzne miesta v Európe, aby ich odovzdali krajinám, v ktorých boli vystavení ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo mučeniu," zdôraznil vedúci vyšetrovania RE.
Výnimočná väzba a preprava osôb podozrivých z terorizmu do krajín, kde mohli čeliť mučeniu, sa na základe senátorových informácií mohla týkať v priebehu posledných niekoľkých rokov až viac ako stovky osôb.
"Je vysoko nepravdepodobné, že by vlády európskych krajín alebo aspoň ich spravodajské služby o tom nevedeli," uvádza sa v správe.
Vyšetrovateľ tiež pripomenul, že nedisponuje žiadnymi formálnymi a nevyvrátiteľnými dôkazmi o existencii tajných väzníc CIA v Rumunsku, Poľsku, ani v žiadnom inom európskom štáte.
Marty v predloženom spise analyzuje prípad egyptského duchovného, údajne uneseného v talianskom Miláne v roku 2003 agentmi CIA a neskôr mučeného v Egypte, ako aj kauzu nemeckého občana, ktorého kvôli zámene identity zadržali v Macedónsku a previezli na územie Afganistanu. Poukázal aj na prípad šiestich občanov Bosny, ktorých americkí agenti uniesli z tejto krajiny a previezli na americkú základňu Guantánamo na Kube. Stalo sa to napriek rozsudku bosnianskeho súdu, ktorí nariadil ich prepustenie.
Rada Európy začala svoje vyšetrovanie v tejto veci v novembri po správach o možnej existencii tajných väzení CIA v Európe. Organizácia na ochranu ľudských práv Human Rights Watch vyjadrila podozrenie, že utajené zadržiavacie zariadenia fungovali v Rumunsku a Poľsku, čo však obe krajiny rozhodne popreli.
2 rsc pel