Paríž 23. januára (TASR) - Nemeckú verejnosť, ktorá s netajeným znepokojením reagovala na minulotýždňové vyhlásenie francúzskeho prezidenta, sa dnes po rokovaniach s nemeckou spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou pokúsil na spoločnej tlačovej konferencii vo Versailles upokojiť osobne prezident Jacques Chirac.
Podľa jeho slov si nikto v Nemecku nemusí robiť ani tie najmenšie starosti (v súvislosti s francúzskou jadrovou doktrínou). Hostiteľ konštatoval, že aj keď nie je žiadnym tajomstvom, že Francúzsko je jadrovou mocnosťou, z jeho pohľadu by jadrové zbrane nepredstavovali inštrument vo vojnovom konflikte.
Nemecká kancelárka v tomto kontexte zdôraznila, že osobne nevidí dôvody na kritiku francúzskeho postoja a postavila sa za francúzskeho prezidenta.
Najvyšší predstaviteľ krajiny galského kohúta minulý týždeň vyhlásil, že Francúzsko by bolo pripravené reagovať cieleným jadrovým útokom proti akémukoľvek štátu, ktorý by sa uchýlil k teroristickému útoku na jeho území.
Jacques Chirac, ktorý počas návštevy základne jadrových ponoriek v Bretónsku obhajoval nutnosť mať v arzenáli jadrové zbrane ako odstrašujúci prostriedok, súčasne odmietol kritické hlasy na adresu finančne náročných nukleárnych programov a vyhlásil, že francúzske sily musia byť v prípade potreby schopné reagovať a zasiahnuť centrá moci nepriateľského štátu a jeho "schopnosť konať".
Hoci francúzska vláda čelí tlaku na zníženie deficitu verejných výdavkov zo strany EÚ, Chirac sa domnieva, že obrana nie je sféra, kde prichádza do úvahy šetrenie. "Bezpečnosť a nezávislosť našej krajiny majú svoju cenu," dodal minulý štvrtok francúzsky prezident.
Obe strany sa dnes v súlade s očakávaniami venovali aj otázkam európskej politiky.
Ako informovali obaja štátnici, Francúzsko a Nemecko chcú Európe prostredníctvom rôznych iniciatív vdýchnuť nový život po problémoch s ratifikáciou európskej ústavnej zmluvy.
Podľa slov Angely Merkelovej by sa Európa občanov mala stať Európou konkrétnych projektov.
Kým spolková kancelárka hovorila v tejto súvislosti napríklad o oblastiach výskumu a energetiky, francúzsky prezident menoval aj sféru demografie, vzdelávania, imigrácie, či efektívny boj proti ďalšiemu rozšíreniu vtáčej chrípky.
Obe strany vyzvali šéfov príslušných rezortov, aby zvážili, ktoré z oblastí by boli najvhodnejšie na realizáciu adekvátnych projektov.
12 3 20 le žab